Plemeno hovawartů se představilo na mistrovství světa v Brně i mistrovství republiky

Kynologické závody jsou v plném proudu.

Plemeno hovawartů se představilo na mistrovství světa v Brně i mistrovství republiky

Během září a října se na české půdě konaly dva významné kynologické závody pro psí plemeno hovawartů. V sobotu 10. září se konalo Mistrovství světa hovawartů v obedience, v polovině října se pak v Lukové u Lanškrouna konalo republikové mistrovství téhož plemene ve stopách.

Na světovém šampionátu, který organizoval KK Brno Zetor, se představili všichni členové hovawart klubů, které patří do příslušné mezinárodní federace. Ve třicetistupňovém horku byly k vidění kvalitní výkony šestnácti týmů z České republiky, Slovenska, Německa, Rakouska, Maďarska a Polska. Soutěžilo se v kategoriích OB1, OB2 a OB3.

Zároveň se jednalo o historicky nejvíc obsazené mistrovství světa v disciplíně obedience. Každá z kategorií obsahuje standardně deset cviků zvyšujících se podle obtížnosti – odložení vsedě ve skupině, odložení vleže ve skupině, chůze u nohy, odložení psa za chůze, přivolání, vysílání psa do vymezeného prostoru (čtverce), nesení resp. přinesení aportu, přinesení aportu přes překážku, identifikace předmětu psovoda a ovladatelnost - změna poloh.

Nejpočetnější byla kategorie OB1. Titul mistra světa se uděloval v kategorii OB3 a odvezla si ho Annette Reutter s Cleo v. Kreuzberger Hof z Německa se ziskem 266,5 bodu.

Druhou akcí bylo ve dnech 14. až 15. října Mistrovství Hovawart klubu ČR ve stopách v Lukové u Lanškrouna. Soutěž byla určena pro všechny členy klubu, kteří se se svým čtyřnohým parťákem aktivně věnují stopám. Zde se soutěžilo ve třech kategoriích – stopařské zkoušce prvního a třetího stupně Fpr1 a FPr3 a také cizí stopě v rámci kategorie FH2.

Celkem nastoupilo do závodu šestnáct účastníků, kteří předvedli skvělé výkony, jako například v kategorii FH2 se splněným limitem zkoušky. Právě v této kategorii byly terény opravdu obtížné a celou dobu foukal velice silný vítr, který psům značně ztěžoval práci. K vidění byly dále i dvě krásné stopy v kategorii FPr1 a velmi potěšili všichni, kteří nastoupili do kategorie FPr3. Jejich výkon byl velice vyrovnaný a vskutku profesionální. Za vyzdvihnutí stojí výkon Pavlíny Vajsové s Aim Elderberry from BM, která nejenže zvítězila v kategorii FPr1, ale jako jediná z celého startovního pole dosáhla na maximální počet 100 bodů, který se ve stopách uděluje.

VÝSLEDKY - MS V OBEDIENCE 2016:

MS v obedience_vysledky.pdf

VÝSLEDKY - MČR HOVAWART KLUBU ĆR VE STOPÁCH:

MČR ve stopach_vysledkova listina 2016.xlsx

 

Text a foto: Kateřina Fejfarová, Hovawart Klub ČR