Na mistrovství světa flanderských bouvierů se Češi neztratili

Vrcholná akce se konala na Náchodsku.

Fotbalové hřiště v obci Zábrodí v náchodském okrese ve dnech 21. až 23. října hostilo světovou událost. Nikoliv však fotbalovou, ale kynologickou. Konalo se zde mistrovství světa flanderských bouvierů. Na šampionátu se předvedlo 19 jedinců z osmi evropských zemí – Německa, Nizozemí, Belgie, Francie, Finska, Švýcarska a Itálie.

„Soutěžilo se v kategoriích podle Mezinárodního zkušebního řádu Kategorie Fpr1, kde je pouze stopa. Zde soutěžili dva závodníci. Dále pak IPO1, kde se představilo pět mladých psů a o mistra světa se bojovalo v kategorii IPO3, a to v disciplínách stopa, poslušnost a obrana,“ upřesnila harmonogram akce Pavlína Borkovcová z pořadatelské ZKO Náchod.

Hlavní kategorie IPO3 už do začátku slibovala výraznou konkurenci. Startoval zde již trojnásobný mistr světa Patrick Samaey z Belgie se svým Cazanem Hauwaskan a přivezli si s sebou ještě mladého psa s velkým potenciálem Loba van de Caudisius. Překvapit však mohl také finský pes Coyote Hauwaskan, bratr Cazana. Útok na bednu mohl rovněž přijít ze strany německých psů či jediné švýcarské reprezentantky.

V průběhu poslušností došlo i na velké drama, kdy byl při nastupování na hřiště belgický Cazan Hauwaskan napaden jiným psem. Ani tato událost však na jeho koncentraci nic nezměnila a s přehledem i se svým pánem Patrickem Samaeym stal již počtvrté stal mistrem světa se ziskem 268 bodů. Na druhém místě skončila Gaby Allemann ze Švýcarska s fenkou Nayeli du Grand-Bjiou s 262 body, třetí místo vybojoval Němec Wolfgang Schwenke a jeho Veith von der Binger Höh, kteří získali 260 bodů.

Ve všech třech kategoriích se představili čeští reprezentanti. V hlavní kategorii IPO3 startoval Michal Borkovec s Rembrandtem Nyra v Caya´s Home a skončil na 7. místě. V kategorii IPO1 se představila trojice Čechů a hned dva se postavili na stupně vítězů. Stříbro získal Pavel Čížek s Cecilií Daimee Moravia, bronz získala Pavlína Borkovcová s Darcy Brenda v.d. Reezicht Hoeve. Na čtvrtém místě skončila Dita Putíková s Celestýnou Daimee Moravia. Nová kategorie Fpr1 měla pouze dva účastníky a oba Čechy. Zvítězila Jarmila Matelová s Aminou Kajša Ondra, za ní se umístila Veronika Borkovcová se Zitou Samanthou v. Caya´s Home.

Text: Pavlína Borkovcová