Tým KBS ÚAMK skončil osmý na 91. šestidenní

91. Mezinárodní šestidenní enduro ve Španelsku skončila českými úspěchy.

Tým KBS ÚAMK skončil osmý na 91. šestidenní

Tým KBS ÚAMK Unhošť skončil v 91. Mezinárodní šestidenní enduro na osmém místě jako nejlepší český celek startující v kategorii Klubových týmů (CT). Jan Balaš, Jakub Horák i Marek Borák podali v závěrečném motokrosu výborné výkony, nicméně na posun celku KBS ÚAMK to už nestačilo. "Klubáky" vyhráli Italové Lorenzo Macoritto, Emanuele Facchetti a Andrea Verona.

Na dvanácté pozici se umístil druhý nejlepší český tým BMT Gottbros s téměř desitiminutovou ztrátou na KBS ÚAMK Unhošť. Parta manažera Ladislava Krupičky zaostala za zlatem 23:17 minut, bronzová pozice Američanů zůstala vzdálená o 12:23 minut.

V přímém motokrosovém klání nejlepší třicítky klubových jezdců v nejsilnější třídě E3 (290-500 ccm 2T + 475-650 ccm 4T) porazil Balaše o tři sekundy jen Američan Broc Hepler. Průběžně druhému italskému lídrovi Facchetimu nadělil Honza téměř 37 vteřina a v konečném pořadí zůstal o 2,76 sekundy třetí.

Ve společné jízdě „klubáků“ skupiny E1 (100-144 ccm 2T + 175-250 ccm 4T) se drželi na předních pozicích Borák s Horákem. Marek se dobře vyspal a skočil čtvrtý, Jakub sedmý.

Kreativita za babku
„Kreativní“ španělští organizátoři se znovu prezentovali s nápadem za babku před závěrečným nedělním motokrosem. Když už sama příroda nehodlala připravit klubovým týmům horší podmínky, uměle vyrobili vodou z cisteren hluboké bláto sami. Na to doplatil Balaš v neoficiální kategorii všech startujících. Duel na desetinky sekundy s kamarádem Ondřejem Helmichem, jenž reprezentoval ČR v nejprestižnější kategorii o Světovou trofej, vyhrát nemohl ani náhodou. Podmínky měli oba jezdci nesrovnatelné, protože trať postupně vysychala a „trofíci“ dosahovali zákonitě rychlejších časů.

Závěrečný motokros na šest kol trval nejrychlejším jezdcům plus minus deset minut. „Nedělní motokros překvapil všechny. Startovalo se z kačírku, pak se jel kus po silnici a nato šup do hlubokého bláta…,“ kroutil hlavou už za volantem při návratu domů šéf KBS ÚAMK týmu Ladislav Krupička a dodal: „Mám radost, že si kluci přesto závěrečný motokros víc užili, než protrpěli.“

Bronz ČR ve World Trophy
Letošní výsledek KBS ÚAMK týmu leží ve stínu velkého úspěchu české reprezentace v nejprestižnější Světové trofeji, v níž Ondřej Helmich, Patrik Markvart, Jaromír Romančík a Jiří Hádek získali bronz a na stupně vítězů vrátili české enduro poprvé od roku 1994.

Tým dřel na hraně možností
Už před startem letošní Šestidenní bylo zřejmé, že obhajoba loňských bronzových medailí ze Slovenska bude nad rámec možností KBS ÚAMK Teamu Unhošť. „Snížením počtu jezdců v týmech World Trophy a Junior World Trophy velmi narostla konkurence v kategorii Klubových týmů. Posílili všichni, nejvíc pak Američané, Italové a Britové,“ naznačil hlavní důvod poklesu ve výsledkové listině manažer Ladislav Krupička a pokračoval. „Nemáme se ale za co stydět, bojovali jsme dobře, podobně jako čeští trofíci. Je moc dobře že se po dvaadvaceti letech vrátili na bednu a díky nim si odváží české enduro medaili jako před rokem naší zásluhou,“ pogratuloval unhošťský boss.

Víťova pochvala
Skromně se Krupička nevymlouval na to, že jeho sestavu oslabilo zranění opory z Košic Víta Kuklíka i jeho náhradníka Milana Engela. Kuklík po operaci křížových vazů v koleni levé nohy týmu fandil z domova: „Myslím že naši kluci odvedli dobrou práci a jeli všichni maximum toho, na co momentálně mají. Jejich osmé místo beru jako úspěch, protože konkurence v klubových týmech byla vysoká a být v první desítce, je pro nás dobrý výsledek. Co se týká trofíků, jsem moc rád, že se jim povedla bedna. Byli super, bezchybní a měli i důležité sportovní štěstí. Dost jsem u internetu trpěl, že nemůžu být ve Španělsku osobně. Celkově to byla z českého pohledu úspěšná Šestidenní.“

 

Text: ÚAMK, foto: Jaromír Šigut

---
---
---
---
---
---
---