Světový pohár CMAS v plavání s ploutvemi s medailovou českou účastí

Českým ploutvařům se ve finále SP dařilo.

Ve dnech od 9. do 13. září proběhlo v ruském Tomsku finále nejvyšší světové klubové soutěže v plavání s ploutvemi – Světový pohár  CMAS 2016, a to i za účasti ploutvařů  České republiky. V mezinárodní konkurenci se představili členové klubů  Nemo  Zlín, Uhlomost Most a Laguna Nový Jičín a dokázali se mnohokrát probojovat i na stupně vítězů.

Po šesti  jarních kolech a tréninkovém létě  se světového finále na Sibiři zúčastnilo  250 závodníků z 18 zemí, mezi nimiž nechyběli nejrychlejší závodníci  Číny, Japonska, Řecka, Německa, Francie, domácího Ruska  či  Kolumbie.

Vítězem letošního ročníku Světového poháru CMAS  se stal domácí tým  Region Tomsk, následován stříbrným ukrajinským Kyjevem. Celkovou třetí příčku v konečném hodnocení SP 2016 mezi 206 bodovanými kluby vybojoval  český tým mužů z Laguny Nový Jičín. Juniorky i junioři  Laguny skončili na výborné šesté pozici.  Premiéru na stupních vítězů  si  v konečném bodovém hodnocení  užily  stříbrné juniorky Uhlomostu  Most.

Sportovci z Nového Jičína přivezli z finále v Tomsku pětsvětových medailí  - 1x zlato, 2x stříbro a 2x bronz. Zlatou medaili v nabité konkurenci ruských závodníků vyplaval junior Laguny Jakub Kovařík na  100 metrů PP, k ní přidal dvě stříbra na 50 a 100 metrů pod vodou. O bronzové medaile se postarali na 100 metrů Bifins v mužské kategorii  Jakub Jarolím a v juniorské Jakub Klimpar. Těsně pod stupně vítězů doplaval Jakub Jarolím  v disciplíně pod vodou, na 100 RP si na své konto připsal pěkné 4. místo,  v bifinách  Jakub Klimpar na 200 metrů  a Barbora Svobodová  na 100 metrů BF dohmátli na páté pozici.

Do bojů  o medailové příčky se zapojily také  dívky  Uhlomostu  Most. Karolína Dérerová dohmátla těsně čtvrtá  na 200 PP, na poloviční trati 100 metrů PP doplavala  pátá.  Karolíně Žižkové unikla  medaile na 100 RP, kde skončila čtvrtá a k velkým úspěchům  se řadí i její  6. místo na 100 PP. Medailově úspěšná  byla  mostecká děvčata  v  závěrečné štafetě na  4x100 metrů PP, kdy po pěkném výkonu zazářily mostecké juniorky stříbrnými medailemi.

Kromě závěrečného vyhodnocení světových družstev proběhlo  v Tomsku také   ocenění jednotlivců  za letošní ročník Světového poháru.  V něm čeští sportovci  obsadili přední posty. Mezi  469 bodovanými juniory získal  Jakub Kovařík z Laguny Nový Jičín celkově 2. místo  za vítězným domácím Melnikovem,  následován bronzovým Danielem Poláškem ze Zlína a dalším novojičínským  ploutvařem  Jakubem  Klimparem na čtvrtém místě.

Skvělého bodového pořadí  dosáhly  i juniorky Mostu,  čtvrtým místem  v letošním ročníku se může pochlubit  Karolína  Dérerová,  páté místo náleží Karolíně Žižkové a šestou příčku atakovala Lucie Kolaříková. Vítězkou SP juniorek  2016 se stala Alena Parshina z Tomsku. Mezi  347 bodovanými  muži si velmi dobře vedl  novojičinský  Jakub Jarolím, celkově skočil  na 5. místěSvětového poháru.

Text a foto: Svaz potápěčů ČR