Češi jsou mistři a vicemistři světa v týmovém potápění na nádech!

Čeští reprezentanti získali zlato a stříbro na MS týmů v Řecku.

Češi jsou mistři a vicemistři světa v týmovém potápění na nádech!

Mistrovství světa týmů v potápění na nádech se letos uskutečnilo v termínu od 16. do 25. září v řeckém městě Kalamata. Českou republiku reprezentovaly dva týmy – ženský i mužský. V dosavadní historii mistrovství světa týmů ve freedivingu vybojoval český mužský tým tři stříbrné a jednu bronzovou medaili, ženy byly jednou bronzové a dvakrát čtvrté. Na tyto skvělé výsledky chtěly české národní týmy navázat i letos. A podařilo se. Český freediving letos slavil historický úspěch!

Ženský tým tvořily Alena Konečná, Vendula Strachotová, Kateřina Šuranská a Jana Škrobová jako náhradník. Mužský tým sestavili Martin Valenta, Petr Vala a Miroslav Ševčík. Mužům se podařilo pokořit magickou hranici osmi set bodů, a ziskem 808,6 bodů předčil bodově i zlatý ruský tým z MS na Sardinii z roku 2014. Na druhém místě se letos umístili Francouzi se ziskem 793,4 bodu a na Rusy letos zbylo až třetí místo se 787,3 body. Také ženský tým zaznamenal své historicky nejlepší umístění. Se 671,7 body přivezly Češky stříbro! Lepší byl už jen tým japonských závodnic, třetí skončily Rusky.

Na mistrovství světa týmů v potápění na nádech se vždy soutěží ve třech disciplínách - v jedné hloubkové disciplíně – konstantní váze s ploutvemi (CWT) a ve dvou disciplínách bazénových – statické apnoi (STA) a dynamické apnoi s ploutví (DYN).

První disciplínou byla konstantní váha s ploutvemi (CWT), kde si ženský tým hned na začátku vybojoval druhou pozici s krásnými výkony – Alena Konečná se ponořila do hloubky 81 metrů, Vendula Strachotová dosáhla hloubky 71 metrů a Kateřina Šuranská krásných 62 metrů. Mužský tým byl první už po první disciplíně. Ke skvělému výsledku ale vedla trnitá cesta. Martin Valenta se potopil úspěšně do 80 metrů, Petr Vala dosáhl také 80 metrů, ale Miroslav Ševčík dostal po stejně hlubokém ponoru červenou kartu, která by šance Čechů na medailové umístění už v počátcích značně zmařila. Naštěstí po protestech a zhlédnutí videí bylo rozhodnutí rozhodčí přezkoumáno a výsledkem byla žlutá karta, tedy pouze penalizace pěti bodů za přitažení se za lano při startu. Miroslav Ševčík tedy dostal za tento ponor 75 bodů, což vytáhlo český tým do vedení, kterého se již nevzdali.

Druhou disciplínou byla statická apnoe. V ní překonaly všechny české reprezentantky šestiminutovou hranici a se suverénními výkony držely druhé místo. Alena Konečná si vytvořila se 6:12 minut osobní rekord v závodě, Vendula Strachotová zvládla s přehledem 6:10 minut a Kateřina Šuranská, která startovala zároveň s Petrem Valou, předvedla nejlepší výkon v této disciplíně v osobním rekordu s časem 6:34 minut. Mužská část reprezentace byla pod velkým tlakem, ale všichni podali čisté výkony. Perfektně připravený Martin Valenta si započítal 8:21 minut – druhý nejlepší výkon šampionátu. Petr Vala zadržel dech na 6:34 minut a Miroslav Ševčík na 5:38 minut.

Třetí disciplínou byla dynamická apnoe s ploutvemi a ta rozhodla o celkovém pořadí týmů. Češky plavaly na jistotu. Věděly, že musí uplavat dohromady 419 metrů, aby si udržely druhé místo před Ruskami. Kateřina Šuranská uplavala 139 metrů, Alena Konečná 160 metrů a Vendula Strachotová 162 metrů. S přehledem tedy druhé místo udržely a získaly tak historicky první stříbrnou medaili ženského týmu na mistrovství světa.

Mužskému týmu vycházela jeho strategie a závodníci plavali až mezi posledními. Miroslav Ševčík uplaval 200 metrů, Petr Vala 204 metrů, ale konkurence byla obrovská a o vítězství se rozhodovalo až v posledním kole tohoto závodu, kde bojoval o zlato nejlepší český dynamikář Martin Valenta s francouzským závodníkem Vincentem Matthieu. Z tohoto souboje vyšel Martin Valenta vítězně s 250 metry a Češi mohli slavit titul mistrů světa!


Text a foto: AIDA Czech Republic