PO MISTROVSTVÍ SVĚTA SE ZÁCHRANÁŘI UTKALI I O DOMÁCÍ TITUL

36. ročník MČR záchranných psů hostil Žatec.

PO MISTROVSTVÍ SVĚTA SE ZÁCHRANÁŘI UTKALI I O DOMÁCÍ TITUL

V sobotu 1. října 2016 se do Žatce sjelo 15 nejlepších českých psovodů záchranných psů, aby se zde utkali o titul českého mistra pro rok 2016. Celodenní program zahájilo už po osmé hodině ranní losování pořadí, které rozhodlo o tom, kdy jednotlivé týmy (psovod + pes) nastoupí k plnění dvou soutěžních disciplín – poslušnosti a sutinového vyhledávání ve dvou různých terénech.

V disciplíně poslušnost byli soutěžící hodnoceni na kynologickém cvičišti Loučky v Žatci, disciplína sutinové vyhledávání se uskutečnila na sutinovém trenažeru v nedalekých Chbanech. Během sutinového vyhledávání mají psovodi se svými psy vždy limit 30 minut na každý ze dvou terénů a dopředu samozřejmě neví, kolik nálezů/vzorků (živých figurantů a pachů) se v daném terénu ukrývá. Mezi oběma terény mají týmy 30 minut pauzu na odpočinek a nabrání sil na další terén. Při poslušnosti se hodnotí nejen to, jak pes plní povely svého psovoda, ale také rychlost a ochota překonávání překážek, které rozhodčí pro plnění poslušnosti vybrali.

Letošní mistrovství ovládly ženy. Mistrem ČR pro rok 2016 se stala Eva Kleměová s labradorským retrieverem  Billym Jean Black Sky, která v součtu získala celkem 199 bodů (80 bodů poslušnost, 58 bodů speciál A, 61 bodů speciál B). Druhé místo obsadila s počtem 195 bodů (70+55+70) Jitka Smělá s  křížencem Bessy. Třetí příčku obsadila Lenka Knolová s flat coated retrieverem Bailey Alebasi Jílové, která získala 192 bodů (87+40+65).

Kromě absolutního pořadí byli vyhlášeni i nejlepší psovodi a psi v jednotlivých disciplínách. V poslušnosti byla nejlepší Lenka Knolová s Bailey, která získala 87 bodů. Nejlepší výkon v sutinovém speciálu A předvedli Karel Šplíchal a jeho hnědý labrador Jerry ze staré Výšiny, kteří získali 67 bodů. V sutinovém speciálu B byla nejlepší Jitka SměláBessy, které získaly 70 bodů.

Celé mistrovství zakončil společenský večer, během kterého byli vyhlášeni vítězové v jednotlivých kategoriích. Příští rok se psovodi sejdou na 37. mistrovství ČR záchranných psů v Jihomoravském kraji. Podle nominačního klíče, má prvních osm psovodů z letošního šampionátu jistý postup na šampionát příští.

Výsledková listina MR ČR ZP 2016.pdf

---
---
---
--