Mistrovství ČR belgických a australských ovčáků v obedience v Brně

Psi se v závodě museli vypořádat s novinkami a neobvyklými úkoly.

Mistrovství ČR belgických a australských ovčáků v obedience v Brně

V sobotu 10. září zažila kynologická hala Zetor v Brně přehlídku těch nejšikovnějších australských a belgických ovčáků v královské disciplíně poslušnosti. Konalo se zde již sedmé Mistrovství České republiky Obedience KCHBO a diváci měli možnost vidět tato plemena ve všech kategoriích OBZ, OB1, OB2 i OB3.

Obedience se těší čím dál větší popularitě, což s sebou nese i nárůst závodníků. Letos posuzovali 25 týmů dva mezinárodní rozhodčí – Iveta Skalická a Christian Steinlechner (Rakousko). Titul mistra republiky australských ovčáků obhájil Berry Bohemia Checko s Jarmilou Kvasnicovou v nejvyšší kategorii OB3 s neuvěřitelným počtem bodů 283,5 a známkou výborně. Od letošního roku se ve všech zemích harmonizoval a měnil zkušební řád, takže závodníci měli od ledna spoustu práce s přípravou svých psů na nová pravidla. V kategorii OB3 vznikl nový strašák pod názvem ,,stromeček“. A jak takový OB3 cvik vlastně vypadá? Pes musí na hlasový povel oběhnout vysoký kužel ve vzdálenosti 20 metrů, poté na povel psovoda zastavuje do předem určené polohy (stůj/sedni/lehni), na stranový povel vybíhá a uchopuje aport ležící na zemi a přeskakuje s ním překážku.

Jako čestný host letos dokonce závodila zakladatelka české obedience Petra Florschütz z Rakouska se svou fenou BOM Xenií de Alphaville Bohemi v kategorii OB3.

Mistrem belgických ovčáků se stal Tervueren Decent Demon z Kovárny s Janou Sommerovou, který složil OB2 na výbornou. V této kategorii zvládl s přehledem těžké cviky, jako jsou např. pachová identifikace, kdy pes musí mezi šesti dřívky rozpoznat dřívko napachované, či přinést levý nebo pravý aport, který pokládá steward.

Šikovné závodníky měla také základní kategorie OBZ, kde si fenka mladého australského ovčáka Origine Deux Le Reveil Dela Force se svou paničkou vybojovala neuvěřitelných 308 bodů. V této kategorii se psi museli vypořádat s novým cvikem, obíháním vysokého kužele ve vzdálenosti pěti metrů.

Text: Denisa Řeháková, KCHBO
Foto: Juraj Ruža