Labounková čtvrtá ve Slunečném údolí

Ve val di Sole proběhlo MS v fourcrossu.

Labounková čtvrtá ve Slunečném údolí

Na čtvrtém místě skončila při mistrovství světa ve fourcrossu na horském kole Romana Labounková. V pátečním pozdě večerním finále ve Val di Sole bikrosařka z Jeseníka skvěle odstartovala, ale ve druhé zatáčce upadla a sklidila pouze "brambory". V porovnání s loňským výsledkem si i tak o jednu příčku polepšila.

Druhý sportovec z klubů ÚAMK Jan Švub (Bikrosclub Řepy) skončil v Itálii po chybě ve čtvrtfinále celkově jedenáctý.

Romana
Labounková přijela do Trentina v regionu Val di Sole skvěle připravená. Současná nejlepší česká bikrosařka před šampionátem na horském kole tvrdě potrénovala a soupeřkám z jejích jízd naskakovala husí kůže. Po druhém nejrychlejším kvalifikačním čase vyhrála čtvrtfinále téměř o celou rovinku, v semifinále s přehledem zdolala i pozdější šampionku Caroline Buchananovou z Austrálie.

Do finále Romana startovala ze druhé dráhy po levém boku obhájkyně loňského prvenství Holanďanky Anneke Beertenové. V první pravotočivé zatáčce ukázala s přehledem soupeřkám záda, ale v následné levotočivé skončila v kotrmelcích. „Udělala jsem chybu a podjelo mi přední kolo,“ smutně pokrčila rameny již trojnásobná medailistka z MS v této atraktivní adrenalinové disciplíně.
Finále mělo být podle dosavadního průběhu mistrovství duelem Labounkové s Beertenovou. Trojnásobná šampionka z Nizozemska jela v okamžiku kolize s odstupem, a tak složila kolo, aniž by do Romany narazila. Provedla to šikovně, bleskově se vrátila na kolo a na cílové pásce jí chyběly jen centimetry ke stříbrné medaili.

Ani Romana příliš smutnit nemusí. Formu připravila téměř dokonale, šel z ní oprávněný strach. Jenže tvrdě zaplatila za drobnou nepřesnost v zatáčce, kterou předtím projela bezchybně snad stokrát… Takový už je někdy sport.

„Klikař“ Ergaver
Naproti tomu se stal neskutečně šťastným mistrem světa Slovinec Mitja Ergaver. Do vyřazovacích bojů postoupil 21. časem. V semifinále působil na trati jako turista a rozvážně jezdil s velkým odstupem za soupeři, kteří však chybovali a Mitju pustili na třetí nepostupové místo. Jenže český vítěz jízdy Tomáš Slavík to sice všem natřel rozdílem třídy, ale protože hned po staru vjel do dráhy Američanu Carneyemu, byl ze semifinále diskvalifikován a Ergaver dostal dodatečně medailovou šanci. Tu využil bezezbytku ze čtvrté pozice po kolizi všech ostatních tří rivalů…

Deset minut dvojnásobný 4crossový král Slavík nehodlal přijmout účast v malém finále. Dohady s rozhodčími ztratil koncentraci a z jednoznačné vedoucí pozice složil kolo na zem podobně jako Romana dvě zatáčky předtím. Coby nejvýraznější favorit obsadil až osmé místo.

Honza
Tři příčky za Slavíkem skončil v konečném pořadí Jan Švub. Spolehlivý postup do vyřazovacích bojů ze šestnácté příčky řepského jezdce motivoval. V osmifinále sice potkal Tomáše Slavíka, ale hned po startu s ním odjel. Jenže ve druhé zatáčce se pokusil situaci zvrátit Brit Evans. Nešetrně Honzu atakoval a spolu s nimi spadl i Slovinec Rotnik. Švub se naštěstí ze země hbitě posbíral a v cíli se radoval se Slavíkem z postupu do čtvrtfinále.

V něm však nepřesvědčivý start českého závodníka znamenal předjetí pomalým Rumunem Bondorem, který českou bikrosovou jedničku donutil skoro zastavit. Ve zbytku 400 metrů dlouhé fourcrossové dráhy ve Val di Sole (Slunečném údolí) sice Švub balkánského konkurenta lehce předstihl, nicméně třetí místo znamenalo stopku v dalším postupu.

Za rok...
Na zkompletování medailové sbírky z MS: dva bronzy (2008 a 2010) a stříbro (2012) si musí mistryně Evropy 2010 rok počkat. Snad nebude Romaně Labounkové z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník překážet, že příští šance se uskuteční v lichém kalendářním roce…

 

Text: ÚAMK, foto: UCI.ch