MORAVSKÁ TŘEBOVÁ HOSTILA MISTROVSTVÍ EVROPY V AKROBATICKÉM LÉTÁNÍ

Z domácího šampionátu má Martin Šonka zlato a stříbro!

MORAVSKÁ TŘEBOVÁ HOSTILA MISTROVSTVÍ EVROPY V AKROBATICKÉM LÉTÁNÍ

Po šesti letech se mistrovství Evropy v akrobatickém létání vrátilo do České republiky. Jubilejního dvacátého ročníku evropského šampionátu se zhostil Aeroklub České republiky, který šampionát uspořádal na letišti v Moravské Třebové. Sem se v termínu od 15. do 27. srpna 2016 sjela absolutní letecká špička z celé Evropy, ale dorazili i piloti z Austrálie, Hongkongu či Jihoafrické republiky.

Mezi čtyřmi desítkami účastníků šampionátu nechyběli samozřejmě ani domácí reprezentanti. Tříčlenný tým České republiky tvořili zkušení piloti Martin Šonka a Marek Hyka, které doplnil Petr Kouřil, jenž v Moravské Třebové absolvoval svůj první závod v nejvyšší kategorii.

Do pátku 19. srpna byly v Moravské Třebové na programu oficiální tréninky, od soboty 20. srpna se pak již začalo naostro závodit. Vyvrcholení mistrovství Evropy naplánovali pořadatelé na sobotu 27. srpna, kdy se uskutečnily finálové lety kategorii unlimited, finále kategorie freestyle a také air show.

Na domácím nebi se skvěle vedlo Martinu Šonkovi, v současnosti osmému v pořadí prestižních závodů Red Bull Air Race. V nejvyšší kategorii unlimited obsadil český závodník druhé místo, když nestačil jen na ruského soupeře Michaila Mamistova. Až za českým pilotem skončil například i obhájce evropského zlata Alexandre Orlowski z Francie. Šonkovo stříbro z kategorii unlimited je nejlepším českým výsledkem v klasické letecké akrobacii od roku 1986, kdy se stal Petr Jirmus mistrem světa.

„Neměl jsem příliš času trénovat. V podstatě jsem přiletěl z posledního závodu Red Bull Air Race z Anglie a skočil do šampionátu v akrobacii rovnýma nohama. Paradoxně mi to možná pomohlo. Tlak nebyl tak extrémní, i když se létalo na mé domovské základně, kde jsem se chtěl ukázat. Byl jsem uvolněnější, létalo se mi zkrátka dobře,“ napsal po závodě Martin Šonka v tiskové zprávě. V konečném pořadí kategorii unlimited obsadil druhý český reprezentant Marek Hyka, který se během závodů potýkal i s technickými problémy, 21. místo a Petr Kouřil byl při své premiéře klasifikován na 37. místě. V soutěži týmů byli čeští piloti na 4. místě za týmy z Francie, Ruska a Německa.

Vrcholem šampionátu byl nejen pro diváky, ale i pro samotné piloty, závod ve freestylu. A v něm Martin Šonka nenašel přemožitele, čímž obhájil titul mistra Evropy z Francie z loňského roku. „Freestyle mě strašně baví, je to moje srdcovka. Je to jen o vás a o tom, co s letadlem dokážete. Máte skoro absolutní svobodu. Věděl jsem, že nemám moc natrénováno, ale tady jsem chtěl opravdu moc uspět,“ prohlásil čerstvý mistr Evropy Martin Šonka.

Kompletní výsledky naleznete na oficiálním webu ME zde: http://eac2016.cz/cs/

 

Foto: facebookové stránky Martina Šonky

---
-