16 MEDAILÍ PRO ČESKOU VÝPRAVU, SEDM SVĚTOVÝCH REKORDŮ

Co všechno bylo k vidění na mistrovství světa v požárním sportu v Ostravě?

V sobotu 20. srpna 2016 skončilo v Ostravě mistrovství světa v požárním sportu v kategoriích muži, ženy, dorostenci a dorostenky, které se docela neplánovaně vrátilo do České republiky po dvou letech. V roce 2014 hostily Svitavy v Pardubickém kraji mistrovství světa dorostu a juniorů. O tom, že se světový šampionát uskuteční právě v Ostravě, se rozhodlo teprve na konci května 2016.

Původně měly být šampionáty dva – pro dorost v Jižní Koreji a dospělí se měli vydat do tureckého Izmiru. Kvůli výjimečným situacím ve světě ale Mezinárodní sportovní federace hasičů a záchranářů rozhodla o sloučení obou šampionátů a jejich přesunutí právě do Ostravy. Teprve v červnu tak odstartovaly veškeré přípravy nutné k pořádání akce takových rozměrů. Během dvou a půl měsíců se ale pořadatelům podařilo vše potřebné zajistit a šampionát tak mohl ve středu 17. srpna odstartovat první disciplínou, výstupem na cvičnou věž.

Ta se uskutečnila v areálu výstaviště Černá louka, kde v té samé době již naplno probíhal program olympijského parku. Během dne, kdy probíhaly rozběhy, se kolem konstrukce rozběžiště a samotné věže vystřídaly stovky diváků. Večerního slavnostního zahájení, v jehož rámci se uskutečnily finálové běhy všech kategorií, se zúčastnili např. ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová, primátor pořadatelského města Ostravy Tomáš Macura aj. Všichni pozvaní hosté tak byli svědky neuvěřitelně bouřlivé atmosféry, která závodníky provázela po celou dobu šampionátu.

Bubny, trubky, sirény, potlesk i hlasité povzbuzování se z Černé louky přenesly i na Městský stadion, kam se závodníci i fanoušci přesunuli ve čtvrtek a kde probíhaly zbylé tři disciplíny šampionátu. Těmi byly běh na 100 m s překážkami, štafeta na 4x100 m s překážkami a požární útok.

O tom, že se jednalo o úspěšný šampionát pro české barvy, hovoří fakt, že Češi na domácí půdě vybojovali ve velmi silné konkurenci ruských a běloruských závodníků celkem 16 medailí – 2 zlaté, 7 stříbrných a 7 bronzových. Nejúspěšnější výpravou co do počtu medailí byli Rusové, kteří vybojovali neuvěřitelných 36 medailí. Druzí Bělorusové získali medailí 26.

Během čtyř soutěžních dní viděli diváci v Ostravě celkem sedm světových rekordů. Nejúspěšnější závodnicí šampionátu byla ruská reprezentantka Ekaterina Chendakova, která v kategorii žen překonala hned tři světové rekordy – ve výstupu na cvičnou věž (7,14 s), v běhu na 100 m s překážkami (15,85 s) a ve dvojboji (23,31 s), který je součtem časů dvou prvních disciplín. Jedinou disciplínou, ve které diváci světový rekord neviděli, byl požární útok. V ostatních disciplínách vždy alespoň v jedné z kategorií světové maximum padlo.

Mezi 428 závodníků z 16 zemí světa, kteří vytvořili 37 soutěžních družstev, rozdali pořadatelé celkem 90 medailí. Hladký průběh mistrovství světa pomáhalo zajistit 100 dobrovolníků a na regulérnost soutěží dohlíželo 150 rozhodčích. Nedílnou součástí celého mistrovství světa v požárním sportu v Ostravě byl jeho maskot, kterého vybírala hasičská drobotina. Stal se jím koník, kterého organizátoři pojmenovali jednoduše BO. Celé čtyři soutěžní dny BO bavil nejen závodníky, ale také fanoušky požárního sportu na tribunách, malé i velké.

Mistrovství světa zhodnotili i zástupci hlavních organizátorů, Monika Němečková ze Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska a Zdeněk NytraHasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

„Ráda bych poděkovala všem členům závodních týmů za připravenost a sportovní chování. Je zcela logické, že velmi krátký čas, který jsme na přípravu celého mistrovství měli, se musel v některých oblastech v průběhu mistrovství projevit. Vše se ale nakonec díky pečovatelům, rozhodčím, technickým pracovníkům, dobrovolníkům a všem, kteří byli přímo nebo nepřímo do organizace zapojeni, podařilo a mistrovství tak bylo příjemným setkáním s řadou nových přátelství nejen mezi závodníky, ale i organizátory“, prohlásila Monika Němečková.

„Obrovská úleva, že jsme to zvládli. Zadostiučiněním jsou i výsledky všech čtyř našich týmů, které byly na bedně. V konkurenci Ruska, Běloruska, Ukrajiny Kazachstánu, Slováků to je obrovský úspěch. Jsem rád, že jsme se rozhodli uspořádat mistrovství právě zde v Ostravě a umožnili jsme tak všem, kteří se chtěli mistrovství účastnit, přijet. Bylo to šílené rozhodnutí, uvědomovali jsme si, že čas jde proti nám. Hned, jak jsme se takto rozhodli, jsme vyslali impulsy na všechny strany. Velice vstřícně se k nám zachovalo Ministerstvo školství, Moravskoslezský kraj, město Ostrava. Reklamní partneři, přesto že už měli rozpočty pro letošní rok vyčerpané, sáhli do svých rezerv a pomohli nám. Děkuji všem od generálního partnera společnosti Tatara Truck za finanční podporu až po partnery, kteří nám poskytli věcné ceny, kterými jsme mohli obdarovat závodníky nebo zajistit organizaci akce. Mé obrovské poděkování patří všem lidem od Ostravy až ke Karlovým Varům, kteří se na akci podíleli“, doplnil na závěr šampionátu Zdeněk Nytra.