ČEŠTÍ DOROSTENCI NEDALI SOUPEŘŮM ŠANCI A JSOU MISTRY SVĚTA

Mezi dospělými vybojovali muži bronz.

ČEŠTÍ DOROSTENCI NEDALI SOUPEŘŮM ŠANCI A JSOU MISTRY SVĚTA

Páteční program na mistrovství světa v požárním sportu v Ostravě obstaraly štafety 4x100 m s překážkami. Čtyřčlenné štafety se musí postupně vypořádat s přeběhem domečku, na druhém úseku čeká na závodníky bariéra, na třetím úseku je kladina za níž následuje rozdělovač a konečně poslední člen štafety hasí oheň. Týmové soutěže v požárním sportu patří mezi silné české disciplíny a v Ostravě to potvrdili především dorostenci.


Na Městský stadion si našlo cestu opět velmi početné publikum, které už od brzkých ranních hodin vytvářelo bouřlivou atmosféru. Ta možná dolehla na tým dorostenek, které skončily v soutěži s neplatným pokusem na děleném čtvrtém místě, když poslední členka štafety nedokázala uhasit oheň. Mistryněmi světa se staly Rusky.


Obrovskou radost ale českým fanouškům udělali dorostenci. Ti předvedli skvělý výkon a s časem 55,36 s se zcela zaslouženě stali mistry světa pro rok 2016. Český dorostenecký tým obhájil titul z loňského roku, který loni vyšperkoval dokonce světovým rekordem. Ten sice v Ostravě dorostenci nepřekonali, ale i tak mohl stadion naplno propuknout v jásot a s českými borci oslavit druhý světový titul na domácím šampionátu.


Po obědě byly na programu štafety dospělých. Češky v této kategorii držely světový rekord, který zaběhly na mistrovství světa ve Svitavách před dvěma lety, a stejně jako dorostenci obhajovaly titul mistryň světa z loňského roku. V kategorii žen se světový rekord přepisoval hned dvakrát. O přepis tabulek se postaraly dvě ruské štafety. První štafeta zaběhla čas 60,80 s a vzala tak rekord Českám. O chvíli později ovšem druhá ruská štafeta předvedla čas 59,34 s a poprvé v historii ženských štafet se závodnice dostaly pod magickou hranici jedné minuty. Češky nakonec obsadily páté místo.


Jako poslední se na start postavily mužské štafety. K vidění bylo hned 14 rozběhů a na startu byly také 4 české štafety. Dvě české čtveřice napodobily dorostenky a po neuhašení ohně se jim čas v cíli do celkových výsledků nepočítal. To samé potkalo například i favorizované Rusy. Třetí česká štafeta na startu i s malým zaváháním na rozdělovači konečně zapsala platný pokus (54,81 s) a v celkovém hodnocení byli čeští muži na třetím místě a rozšířili tak českou sbírku cenných kovů na osm. Platný pokus si zapsala i čtvrtá česká štafeta, ovšem svým časem do bojů o medaile nezasáhla. Mistry světa se stali Ukrajinci v novém světovém rekordu 53,10 s.


Na rozdíl od předešlých soutěžních disciplín, kdy měli závodníci dva pokusy kvalifikovat se do vyřazovacích bojů a kdy se závodníkům počítal rychlejší čas, ve štafetách se rozhodovalo pouze v jednom pokusu a nejrychlejší vyhrál zlaté medaile. V požárním útoku, který uzavře program mistrovství světa v sobotu 20. srpna budou mít týmy opět k dispozici dva pokusy a rychlejší z časů bude rozhodovat o medailích. V sobotu se také bude rozhodovat o medailích v týmové soutěži, kde nejsou bez šance ani česká družstva.


Foto: www.ostrava2016.cz