Michal Rišian přepsal světový hloubkový rekord

Česká republika se může pyšnit výkonem skvělého freedivera.

Michal Rišian přepsal světový hloubkový rekord

V neděli 10. července se český freediver Michal Rišian zasloužil o přepsání světových tabulek v hloubkovém potápění na nádech. V rakouském jezeře Attersee se potopil do hloubky -65 metrů v disciplíně konstantní váha bez ploutví  ve sladké vodě (CNF), vedeným světovou asociací CMAS. Čas ponoru činil 2 minuty a 54 vteřin. Dosavadní rekord tím posunul o čtyři metry.

Akce proběhla v rakouském městě Weyregg am Attersee na potápěčské základně Nautilus den po otevřených mistrovstvích Rakouska v hloubkovém potápění (Salvimar Cool Down) organizovaných AIDA asociací nádechového potápění.  Michal Rišian  a Kateřina Šuranská získali v závodech Salvimar Cool Down celkové první místo. Těchto závodů se účastnili i další čeští  freediveři  z klubu Apneaman, Michal Švadlenka a Michal Šuranský.

Právě díky těmto závodům bylo snadnější zorganizovat pokus o individuální hloubkový světový rekord CMAS.  „Tento ponor nebyl můj nejhlubší ve sladké vodě, ale potápění v rámci individuálního pokusu o světový rekord, kdy má člověk na to v podstatě jediný pokus, přináší sebou trochu stresu, takže jsem volil spíš variantu na jistotu, nebyl čas týden zkoušet, kam až můžu zajít. I tak jsem posunul současný rekord Itala M. Tomasiho o čtyři metry. V roce 2013 překonal právě Tomas můj původní rekord o jeden metr,“ řekl ke svému novému světovému rekordu Michal Rišian.

Přípravu tohoto rekordu jsem začal plánovat zhruba před půl rokem, kdy jsem  ještě nevěděl, že kolegové z CMAS asociace zorganizují hloubkové mistrovství světa v Turecku, kde bude možné letos moji oblíbenou disciplínu CNF ještě vyzkoušet v rámci těchto závodů. Rekord zároveň poslouží pro propagaci našeho sportu. Je to také ukázkou toho, že v České republice máme borce, kteří i bez moře dokáží konkurovat světové špičce v tomto sportu,“ dodal čerstvý světový rekordman Michal Rišian.

V rámci organizace tohoto pokusu vytvořili čeští freediveři  z klubu Apneaman další dva národní rekordy – Michal Švadlenka -60 metrů v disciplíně konstantní váha s monoploutví ve sladké vodě a Kateřina Šuranská -50 metrů v disciplíně free immersion ve sladké vodě.

Text a foto: www.apneaman.cz