Prodloužený víkend s orientačním potápěním na přehradě v Harcově

Přiláká tato pilotní akce další skvělé potápěče?

Prodloužený víkend s orientačním potápěním na přehradě v Harcově

Liberecká Harcovská přehrada hostila od 2. do 5. července pilotní projekt „Junior camp Liberec 2016“. Ten byl určen pro úplné nováčky, začátečníky nebo jen zvědavce, kteří si chtěli vyzkoušet orientační potápění s cílem rozšířit řady orientačních potápěčů nebo jen podpořit povědomí o tomto sportu.

Akce se uskutečnila pod záštitou AQUA klubu Liberec, který má vynikající podmínky pro tento sport a zároveň v něm má orientace pod vodou dlouholetou tradici. Organizace se ujali hned čtyři mistři světa – Jakub Němeček, Ondřej Kašpar, Zuzana Dvořáková a Zuzana Štěpánková.

Na účastníky od 14 do 21 let čekal trénink na přehradě i v bazénu, k dispozici měli i kompletní výstroj potřebnou pro orientaci. „Doprovázeli jsme je ve výstroji i na volné vodě a vedli je přímo při plavání. Trénovali jsme polohu ve vodě, starty, práci na tyčích, způsoby hledání kontrol. Čtyři dny plné orientačního potápění jsme uzavřeli krátkým závodem na pět kontrol s trochu pozměněnými pravidly, kdy se závodníci mohli během závodu nanejvýše dvakrát vynořit a dohledat kontrolu na hladině, avšak s penalizací 30 vteřin. Na všech nováčcích byla vidět ohromná snaha a zlepšení. Pokud by jejich nadšení vydrželo, a to bychom si nesmírně přáli, tak o nich jistě ještě hodně uslyšíme,“ pochvalovala si Zuzana Dvořáková.

Nováčci ocenili snahu o netradiční přístup a poznali, že orientační potápění není sportem, kde vyhrává vždy nejrychlejší, ale že se v něm snoubí rychlost a dovednost ovládat přístroje. A že je to pořádná dřina.

Video z akce naleznete na tomto odkazu: https://youtu.be/vHfWk-UeuK4


Text: Zuzana Dvořáková
Foto: Aqua klub Liberec