Mistryní světa v potápění na nádech se stala podruhé Gabriela Grézlová

Obrovský triumf české reprezentantky.

Mistryní světa v potápění na nádech se stala podruhé Gabriela Grézlová

Česká republika opět ukázala, že na světových závodech v potápění se jí daří. Ve dnech 6. až 12. června na devátém Mistrovství světa CMAS v potápění na nádech 2016, které se konalo v italském Lignanu, zazářila Češka Gabriela Grézlová. Podruhé v kariéře totiž dosáhla na titul mistryně světa v disciplíně statická apnoe, kdy zadržela dech na 7:09 minut.

Na šampionátu se soutěžilo v disciplínách dynamická apnoe bez ploutví, speed apnoe (100 metrů na čas), statická apnea, 16x50 m, dynamická apnoe Bifins (s dvěma ploutvemi) a dynamická apnoe s monoploutví.

Českou republiku reprezentovala dvojice Gabriela Grézlová a Barbora Ivanská, obě z týmu APNEAMAN. A Gabriele Grézlové se podařilo v disciplíně statická apnoe vybojovat již druhý titul mistryně světa.

„Jsem ráda, že to dobře dopadlo, těsně před odjezdem na mistrovství jsem dostala zánět průdušek, tak bylo jasné, že na rekordy to letos nebude. S časem tedy vůbec spokojená nejsem, protože mám na víc. Nicméně s ohledem na aktuální zdravotní stav jsem nechtěla zbytečně riskovat, takže jakmile mi Bára řekla, že jsem první, šla jsem z vody a to s velikou rezervou,“ řekla o svém závodním výkonu Gabriela Grézlová. Za sebou nechala Magalie Siterreovou z Francie (6:43 min.) a bronzovou Mihaelu Romicovou z Chorvatska (6:33 min.)

Grézlová se představila ještě v disciplíně dynamická apnoe s ploutví a s výkonem 162,09 m skončila na desátém místě. Druhá Češka Barbora Ivanská plavala dynamiky bez ploutví, s dvěma ploutvemi i monoploutví a také se představila v v disciplíně 16x50 m. Předvedla se přitom ve velmi dobré formě. V dynamické apnoe Bifins výkonem 175 m dosáhla na krásné 4. místo, stejnou příčku si vyplavala ještě v disciplíně 16x50 metrů v čase 15:25 minut. V dynamické apnoi bez ploutví skončila sedmá, s monoploutí obsadila 16. místo.

S výjimkou statické apnoe byly ve všech disciplínách vytvořeny nové světové rekordy. Především v dynamické apnoi s monoploutví padaly „magické hranice“, 300 m v dynamice u mužů a 250 m u žen.

Světový šampionát CMAS 9th Apnea Indoor World Championship 2016 pořádá organizace CMAS (Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques). Založena byla v roce 1959 v Monaku a jejím prvním a zároveň dlouholetým prezidentem byl J-Y. Cousteau.

Výsledky Gabriela Grézlová

1. místo: STA (7:09 minut)

10. místo: DYN (162.05 m)

Výsledky Barbora Ivanská

4. místo: 16x50m (15:25 minut)

4. místo: Bifins (175 m)

7. místo DNF (107 m)

16. místo DYN (150 m)

 

Celkové výsledky ve všech disciplínách naleznete na:

http://www.cmas.org/events/apnea-indoor-world-championship

 

Text: zdroj - tisková zpráva Svazu potápěčů České republiky

Foto: Svaz potápěčů České republiky