Mistrovství ČR ve sportovní kynologii IPO

Závody se uskutečnily o víkendu 18. – 19. června 2016.

Mistrovství ČR ve sportovní kynologii IPO

Dějištěm letošního Mistrovství České republiky IPO ve sportovní kynologii se opět stal sportovní areál Pod Lipou ve Vědomicích v těsné blízkosti Roudnice nad Labem. Pořadatelem byla Základní kynologická organizace Roudnice – Slavín, kde je zkušený kolektiv, pod vedením předsedy Václava Kejře. Je třeba zmínit i vstřícnost a podporu představitelů samosprávy, jak obce Vědomice, tak města Roudnice nad Labem. Akce byla podporována mnoha sponzory, za všechny jmenuji alespoň ty hlavní a to firmu HST – výroba kynologických potřeb a firmu Brit – krmivo pro domácí zvířata.

Sítem výběrových postupových soutěží se na M ČR kvalifikovalo 54 soutěžících se svými psy, k vlastní soutěži se jich však prezentovalo pouze 45 (zranění psa, nemoc psovoda). Ve startovním poli převažovali psi plemene německý ovčák a belgický ovčák (Malinois), ale zastoupení mělo i plemeno velký knírač, dobrman, boxer, aerdelteriér a bauceron

Vlastní soutěž začala již v předvečer Mistrovství, v pátek 17. června losováním závodníků, poradou rozhodčích, povoleným tréninkem soutěžících a seznámení s harmonogramem soutěže. 

V sobotu ráno začalo souběžně provádění disciplín, jednak v terénech v blízkém okolí, kde se provádělo vypracování pachových stop a dále na stadionu ve Vědomicích, kde střídavě ve skupinách po šesti, byly prováděny disciplíny v poslušnosti a obraně, což je zejména pro diváky atraktivnější. Tímto systémem, podle nalosování bylo pokračováno až do nedělního odpoledne. 

Po sečtení a vyhodnocení výsledků byl proveden slavnostní nástup všech účastníků, čestných hostů a vyhodnocení s předáním cen. Vyhodnocováni jsou závodníci v absolutním pořadí (všestranní – součet získaných bodů ve všech disciplínách) a dále vítězové jednotlivých disciplín. Mistr ČR pro daný rok je závodník s nejvyšším počtem bodů v absolutním pořadí. Tím se letos stal Vladislav Glogar se svým belgickým ovčákem Ghandim.

Součástí tohoto slavnostního aktu bylo  ocenění několika dlouholetých funkcionářů předáním Plaket ČKS za zásluhy o rozvoj kynologického sportu

Úplně na závěr bylo vyhlášeno složení reprezentačního družstva na letošní MS FCI IPO všech plemen, které se bude konat 8. – 12. září 2016 ve Slovinsku – N. Gorica. Reprezentanty se stávají závodníci, kteří se umístí v Mistrovství na prvních pěti místech (další dva v pořadí jsou náhradníci). 

Kompletní výsledkovou listinu naleznete zde: Výsledky-MR-IPO_web.pdf

 

Jaroslav Šmolík, předseda Českého kynologického svazu, foto: archiv ČKS

---
-