Mistrovství ČR kníračů stopařů již počtrnácté

Tradiční závody pro plemeno kníračů se konají každý rok.

Mistrovství ČR kníračů stopařů již počtrnácté

V sobotu 21. května se v Českých Budějovicích konal již 14. ročník tradičního závodu určeného pro knírače stopaře. Mistrovství České republiky bylo spojeno i s 12. ročníkem Memoriálu Tomáše Povy. Do obou závodů se přihlásilo 19 závodníků z celé České republiky.

Republikového šampionátu se účastní knírači všech velikostních rázů (malý, střední, velký) s průkazem původu. Psi a jejich páni soutěžili ve dvou kategoriích. Mistrovská kategorie FH 1 je speciální stopařská zkouška podle mezinárodního zkušebního řádu IPO. Jedná se o cizí stopu, nejméně 1200 kroků dlouhá o sedmi úsecích, šesti lomech (90°), nejméně 180 minut stará, překřížená, s časovým limitem 30 minut pro vypracování.

V hlavní kategorii startovali čtyři malí knírači, jeden střední a šest velkých kníračů. Mistrovský titul získal velký knírač Vratislava Petrů  Cameron Venduno.  Dvojice předvedla krásný výkon oceněný 96 body. Malí knírači se však nenechali zahanbit, na druhém místě skončila Pavlína Nováková a Lucky boy Astronaut, kteří získali 85 bodů. Jen o bod méně získala dvojice na třetím místě, Vladimír Jirkovský a Frankie Aquila Levinson.

Vložený závod v kategorii FPr1 ovládla Ludmila Želiborová a Aran Jesstyno, kteří získali 95 bodů. Druhé místo obsadila Alice Zelinková s Winning Star z Dixie s 93 body a třetí místo získal Vratislav Petrů tentokrát s El Cid Venduno, kteří dosáhli na 90 bodů.

Nejstarším psovodem na šampionátu byl osmdesátiletý Jaroslav Strouhal s malým kníračem Urgem ze Šternberské strže, kteří po namáhavém boji stopu statečně došli.

„Pořadatelé v Českých Budějovicích připravili nádherné mistrovství. Vše klapalo podle časového harmonogramu, stopy byly položené profesionálními kladeči na předem připravených terénech, loukách. Mysleli i na závodníky a připravili pro nás komfort i v samotném terénu včetně polní kuchyně. To bylo báječné,“ řekla soutěžící Alice Zelinková.

Text: Alice Zelinková

Foto: www.kynologie.cz

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY KATEGORIE FH 1:

Výsledky_FH1.pdf

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY KATEGORIE FPR1: