PSÍ ZÁCHRANÁŘI OPĚT BOJOVALI O POHÁR PREZIDENTA A V JUNIOR CUPU

V Žatci se utkali mladí i dospělí psovodi nejen v sutinovém vyhledávání.

PSÍ ZÁCHRANÁŘI OPĚT BOJOVALI O POHÁR PREZIDENTA A V JUNIOR CUPU

sobotu 28. května 2016 se do Žatce sjelo celkem 14 dospělých psovodů a 3 junioři, aby zde se svými psími svěřenci opět po roce svedli boje o Pohár prezidenta SZBK a v rámci Junior Cupu. Tradičně byly na programu disciplíny poslušnost a sutinové vyhledávání. V rámci Junior Cupu se pak jedna z účastnic vydala na disciplínu stopa.

V loňském roce se poprvé vítězkou stala Natálie Malá se svým německým ovčákem Goodym. V letošním roce si spolu vítězství zopakovali, a dokonce si i vylepšili bodové hodnocení. Zatímco loni získali 183 bodů, letos si o pět bodů polepšili a s celkovým součtem 188 bodů (96 bodů ze 100 za poslušnost, 92 bodů ze 100 za speciál – vyhledávání) se opět umístili na prvním místě.

Na druhém místě skončila Kateřina Kalašová se 166 body (77 bodů poslušnost, 89 bodů vyhledávání), třetí příčku obsadila Veronika Bolfíková se 143 body (73 bodů poslušnost, 70 bodů stopa), která jako jediná účastnice Junior Cupu měla místo vyhledávání disciplínu stopa.

Stejně jako v předešlých letech i letos se Junior Cup konal dle mezinárodních pravidel IRO (International Rescue Dog Organisation) a všechny tři psovodky splnily limity této organizace. Vítězka a druhá v pořadí splnily limity RH-TE, třetí v pořadí pak limit RH-FE.

Poháru prezidenta se o letošním vítězi rozhodovalo mezi 14 účastníky. Stejně jako junioři i dospělí se se svými psy představili v poslušnosti. Oproti juniorům je ale čekalo mnohem náročnější sutinové vyhledávání. Junioři vyhledávají v jednodušším terénu živého figuranta, dospělí pak vzorky pachů i živé figuranty hned ve dvou různých typech terénu. Na každý z nich mají vždy 30 minut a dopředu nevědí ani počet hledaných vzorků, ani počet figurantů. I proto je Pohár prezidenta jedním z nejnáročnějších závodů záchranářských psů u nás.

Nejlépe se se závodem vypořádala psovodka Lenka Knolová, která se svým psem zvládla poslušnost za 89 bodů, speciál vyhledávání v sutinách A za 70 bodů a speciál vyhledávání B za 80 bodů. Celkem si tak na své konto připsala 239 bodů, stejně jako druhý Petr Katrev (85 bodů poslušnost, 61 bodů speciál A, 93 bodů speciál B). O vyrovnanosti závodníků svědčí bodový zisk i třetí v pořadí Evy Klemšové, která získala 238 bodů (86bodů poslušnost, 71 bodů speciál A, 81 bodů speciál B). První a třetí v pořadí si navíc zapsaly i splnění limitu ZZP.

Letošní ročníky Poháru prezidenta a Junior Cupu jsou již minulostí, ale Svaz záchranných brigád kynologů ČR pořádá i další zajímavé závody a akce v průběhu celého roku, které naleznete na http://www.zachranari.cz/ nebo na http://www.sporty-cz.cz/contests-calendar/terminovy-kalendar. Pohár prezidenta a Junior Cup se do Žatce vrátí zase v příštím roce.

Výsledková listina Junior cup 2016.pdf

Výsledková listina Pohár prezidenta 2016.pdf

---
---
---
---
---
---
---
-