Mezinárodní soutěž v plavání s ploutvemi v Novém Jičíně

Modrý mítink přilákal řadu zahraničních účastníků.

Mezinárodní soutěž v plavání s ploutvemi v Novém Jičíně

Druhý květnový víkend 14. - 15. 5. 2016 hostil opravený novojičínský bazén tradiční mezinárodní závod Modrý mítink – závod v plavání s ploutvemi pro závodníky z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Laguna Nový Jičín pořádala jedinečnou akci pro děti, mládež, dospělé i veterány v disciplíně zvané Bifins neboli v krátkých ploutvích.

Závodu se zúčastnilo 260 závodníků z více než desítky potápěčských klubů. Na programu byly tři základní délky tratí na 50, 100 a 200 metrů kraulem v krátkých ploutvích. Na startu se sešli ploutvaři od nejmladší kategorie EO (9 let a mladší), přes kategorie žáků E, D či dorostu C až po výkonnostní závodníky kategorie juniorů (B), seniorů (A) a veteránů (V).

„Ozdobou letošní soutěže byli mistři světa v  disciplíně  Bifins, novojičínský Jakub Jarolím a maďarský reprezentant Gergö Kosina. Na startovní bloky spolu s nimi nastoupila řada současných i bývalých reprezentantů, medailistů a účastníků závodů Světového poháru. A k vidění byly opravdu skvělé výkony,“ zhodnotila závody Simona Klapcová z Laguny Nový Jičín.

Jakub Jarolím, světový rekordman na trati 100 metrů Bifins zvítězil ve svých disciplínách 50 a 100 metrů kraulem v krátkých ploutvích. Na 100 metrů BF zaplaval nejlepší světový čas z bazénu o délce 25 metrů pod 40 vteřin. Jako první na světě pokořil dráhu v čase 39,94. Na vítězství bodovaného trojboje Modrého mítinku to však nestačilo.

Na 200 metrů Bifins triumfoval pro změnu Maďar Gergö Kosina, který na této trati zůstává neporažen od roku 2011. Kosina je zároveň držitelem světového rekordu na této trati. Z Nového Jičína si kromě nového osobního rekord 1:30,32 odvezl také trofej za celkové vítězství v trojboji Bifins (50, 100, 200 BF). Čech Jakub Jarolím v závodě na 200 metrů doplaval druhý, rovněž v osobním rekordu 1:32,42.

Oběma suverénním závodníkům zdatně sekundoval i novojičínský bifinář  Ondřej Dofek. Na svých tratích 100 a 200 BF zaplaval osobní rekord (41,12 a 1:33,00) a ve víceboji skončil těsně třetí.  Bronzový na 50 BF doplaval v osobním rekordu Jiří Maňásek.

V ženách dominovala nejlepší bifinářka České republiky, olomoucká Gabriela Horáková, v juniorské kategorii zvítězili Patrik Sarvaš ze Zvolena a Tereza Chromcová z Olomouce.

Český dorostenecký rekord překonal na všech tratích Bifins  vítěz kategorie dorostenců Jakub Kovařík z Laguny Nový Jičín. Trať 50 metrů kraulem v ploutvích zdolal jako první dorostenec pod dvacet vteřin v čase 19,90. Stovku pak uplaval v čase 43,40 a na dvoustovce podal výkon hodný juniorů časem 1:36,26. V trojboji Kovařík zvítězil před oddílovým kolegou Jakubem Klimparem.  Soutěž dorostenek ovládla novojičínská Barbora Svobodová.


VÝSLEDKY MODRÉHO MÍTINKU:

Modry mitink_vysledky.pdf


VÝSLEDKY MODRÉHO MÍTINKU - VÍCEBOJ:

Modrý mítink 2016_vysledky viceboj.xls


Text a foto: Laguna Nový Jičín

Další snímky naleznete v naší FOTOGALERII.