Blatenský pohár ve spearfishingu se konal v Trhové Kamenici

Šlo o první závod v rámci mistrovství ČR.

Blatenský pohár ve spearfishingu se konal v Trhové Kamenici

Ve dnech 6. až 8. května se v Trhové Kamenici konal první ze dvou závodů v rámci Mistrovství České republiky ve spearfishingu, Blatenský pohár. Unikátního závodu v lovu ryb na nádech se zúčastnilo devět trojčlenných týmů napříč celou republikou. Závodníci se sjeli z Blatné, Pardubic, Hradce Králové, Brna, Prahy, České Lípy a Českých Budějovic. Akci připravil Svaz českých potápěčů a Klub potápěčů Blatná.

„Spearfishing je potápěčská sportovní disciplína, která předpokládá umění lovit ryby v jejich přirozeném prostředí, a to vše pouze na nádech. Loví se jen nasazené ryby, kapři, kteří jsou nakoupeni za startovné a nasazeny do lomu těsně před závodem. Každá ulovená ryba je ohodnocena 300 body + každý gram váhy ryby je 1 bod. Např. tedy 2 kila vážící ryba znamená 2300 bodů,“ přibližuje pravidla netradičního závodu organizátor Karel Říha ml.

Spearfishing však není pouze o zadržení dechu, ale zároveň o schopnosti rybu v jejím přirozeném prostředí najít a často v rychlém pohybu trefit. Proto horní věková hranice není nijak omezena a závodů se běžně účastní i závodníci starší 70 let nebo ženy.  

Každý závod se skládá z devíti kol, každý závodník stráví ve vodě 3 x 40 minut. „V případě, že se ryby neuloví, zůstávají v lomu. Ryby, které jsou střeleny, zváženy a zapsány, se večer upraví ke konzumaci,“ dodává Karel Říha ml.

V rámci Blatenského poháru se soutěžilo v jednotlivcích i družstvech. Nejúspěšnějším účastníkem se stal Jiří Fleischmann z klubu HK1, nejlepším týmem bylo družstvo Blatná I. Druhý závod se v rámci republikového šampionátu pod jménem Pohár Trhová Kamenice uskuteční na podzim.

VÝSLEDKY BLATENSKÉHO POHÁRU 2016:

Blatenský pohár 2016.xls

Text a foto: Karel Říha ml., Klub potápěčů Blatná