Jitrnička 2016! I malá psí plemena mají svůj velký závod

Atraktivní závod je jediný svého druhu na Moravě.

Jitrnička 2016! I malá psí plemena mají svůj velký závod

V sobotu 23. dubna 2016 se ve Zbraslavi u Brna konala další z kynologických akcí. Tato byla unikátní už jen v tom, že byla určena pouze malým psím plemenům. Konal se zde již třetí ročník Velkého závodu pro malá plemena o brněnskou jitrničku, známý jako Jitrnička 2016. Pořadatelem závodu je Kynologický klub BaF Brno.

V Kynologickém areálu Zbraslav se na tento závod, jediný svého druhu na Moravě, sjelo 25 závodníků z celé České republiky. Na programu byly čtyři kategorieZZO (zkouška základní ovladatelnosti bez speciálních cviků), ZMMP pro začátečníky a pokročilé (všestranná zkouška základního minima ve sportovní kynologii malých plemen – stopa, poslušnost a speciální cviky), ZMP 1 a ZMP 2 (všestranná zkouška – stopa, poslušnost, speciální cviky).

Zastoupení plemen bylo opravdu různorodé. Tradičně vedli knírači, ale nechyběli SBT, američtí kokršpanělé i čeští teriéři. Své plemeno přijel reprezentovat i jezevčík, jorkšír, bígl, parson terier, trpasličí pinč, český strakatý pes, westík a nejmenší vzrůstem, ale rozhodně ne výkonem, pražský krysařík.

Na velké ploše vyhledávali psi ztracený předmět. Psovod, v nejvyšší kategorii pomocník - kladeč, upustil předmět a pes ho měl na vzdálenost 30, 50 či 80 kroků (podle kategorií) najít. Na horní, menší ploše, se soutěžilo v rozlišování předmětů. Zde psi čichem vybírali předmět psovoda mezi předměty cizích osob. Tento cvik je obtížný na přípravu a trénink, ale většina závodníků se s ním poprala skvěle.

Mezitím v areálu probíhalo přezkoušení poslušnosti v kategorii ZZO a ZMMP. Některé výkony byly ovšem naprosto úchvatné a jejich hodnocení se po právu blížilo plnému počtu bodů. Divácky nejvděčnější disciplínou bylo už tradičně vyhledání osoby, kdy pes musel oběhnout dvě až čtyři makety, které jsou od sebe vzdálené minimálně 60 metrů, a v poslední maketě štěkáním označit pomocníka, který je tam schován.

V kategorii ZZO se vítězem stal parson russell terier Boreggo Life Victory Blanky Kyselové s celkovým počtem 58 bodů. Kategorii ZMMP vyhrál naprosto famózním výkonem (96 bodů) pražský krysařík Guliver z Fideláku se Sabinou Benešovou. V ZMP 1 zvítězil se 186 body malý knírač Rebel Amis z Roznetu s Zuzanou Rozovou. A v konkurenčně nejtvrdší kategorii ZMP 2 se na nejvyšší stupínek s 189 body probojoval populární kříženec Ozzák se Šárkou Pravdovou.

Příští ročník oblíbeného závodu Jitrnička pro malá psí plemena se uskuteční ve dnech 22. a 23. dubna 2017.

Kompletní výsledky závodu:

Jitrnička 2016 - kompletní výsledky.xlsx


Další fotografie ze závodu si můžete prohlédnout v naší Fotogalerii.

Kompletní fotografie ze závodu naleznete na těchto odkazech: http://petraodlozilova.rajce.idnes.cz/Jitrnicka_2016/ nebo http://zenopsycha.rajce.idnes.cz/O_brnenskou_jitrnicku_2016/

Text: s využitím webu www.jitrnicka.estranky.cz

Foto: Petra Odložilová / Hana Emmerová