Čeští kynologové senzačně čtvrtí na mistrovství světa stopařů

Dvojice Čechů obstála ve velké konkurenci.

Čeští kynologové senzačně čtvrtí na mistrovství světa stopařů

Ve dnech 7. až 10. dubna se v ukrajinském městě Mukačevo konal již 22. ročník mistrovství světa stopařů FCI IPO-FH. V konkurenci 17 zemí a 42 jednotlivců obsadilo české družstvo vynikající 4. místo, o které se vyrovnanými výkony postarali oba čeští reprezentanti – Martin Matoušek s Furií Drapa, kteří obsadili 9. místo, a Táňa Burianová s Hikary Venušina sopka, kterým náleží 12. příčka.

V první soutěžní den všechny účastníky potrápily těžké podmínky v podobě čerstvě obdělaného, suchého a prašného pole. Chybám se tak nevyvarovala řada soutěžících včetně Češky Táni Burianové s fenkou Hikari. Ta začala pracovat s chutí a zvesela, ale chyby na lomech a přejití posledního předmětu stálo tuto dvojici 14 bodů. Přesto celkových 86 bodů znamenalo v daných podmínkách velmi pěkný výsledek. Ještě horší podmínky měl Martin Matoušek s Furií Drapa, při jejich nástupu začal foukat silný vítr a přehnala se i krátký déšť. Několik zaváhání ovšem střídalo suverénní počínání Furie a druhé české dvojici přineslo 88 bodů.

Další den závodu znamenal rozuzlení celého šampionátu. Jako první nastupoval Martin Matoušek s Furií Drapa. Ta tentokrát zaznamenala drobnou chybu v prvním úseku, v oblouku mírně vybočovala, v lomech si však počínala excelentně. Z úst rakouského rozhodčího zaznívala zasloužená slova chvály. Celkové skóre na mistrovství světa jí vyneslo 92 bodů. Táňa Burianová s Hikari Venušina sopka nastupovala ve druhé skupině. Hikari předváděla od začátku krásnou práci na úsecích i lomech, i přesto se drobné chyby objevily, jako například při pomalejším označování předmětů nebo mírně šikmé chůze. V konečném hodnocení získala druhá česká dvojice krásných 93 bodů. V součtu bodů obsadila Česká republika mezi 17 zeměmi skvělé 4. místo.

Individuální i týmové výsledky naleznete na tomto odkazu: http://www.ipo-fh2016.uku.com.ua/engle/table_member.html

Text: s využitím www.kynologie.cz

Foto: www.kynologie.cz