Stíhačka rozhodla. Soukalová je královnou biatlonové sezony

Češka skončila v závodě čtvrtá.

Stíhačka rozhodla. Soukalová je královnou biatlonové sezony

Sezona snů biatlonistky Gabriely Soukalové došla ke svému vrcholu. V sobotním stíhacím závodu na 10 km v ruském Chanty-Mansijsku v dramatickém finiši dojela těsně čtvrtá. I toto umístění jí však s předstihem zajistilo zisk velkého křišťálového glóbu pro vítězku celkového pořadí Světového poháru. Češka zároveň získala i malý glóbus za prvenství v této disciplíně.

Stíhací závod žen byla opravdová podívaná. Od startu se do vedení dostala skupinka, kterou tvořila Soukalová spolu s Mäkäräinenovou a Wiererovou. Brzy se k nim přidala i Dorinová-Habertová, která přitom startovala až 40 vteřin po Soukalové. O stupních vítězů se rozhodovalo na poslední střelbě. Soukalová už za sebou měla jedno trestné kolo, Francouzka byla dosud bezchybná. Na trestný okruh tentokrát zamířily bok po boku. Dvojici v popředí mezitím začala pronásledovat skupinka dalších závodnic, kde nechyběla Wiererová, Mäkäräinenová, Preussová a Birkelandová. Šest závodnic přitom vyráželo do posledního běžeckého kola v intervalu pěti vteřin.

Běžecky nakonec nikdo nestačil na Finku Mäkäräinenovou, která se skupince utrhla a dojela si v Rusku pro další vítězství. Dorinová-Habertová skončila druhá. Gabriela Soukalová do posledních metrů bojovala o třetí místo s Wiererovou, Italka však bednu přece jen uhájila. I čtvrté místo však pro Češku znamenalo rozhodující bodový náskok, který jí zajistil nejen malý glóbus za vítězství v této disciplíně, ale znamenal i zisk velkého křišťálového glóbu pro královnu celé sezony.

Radost z triumfu Gabriely Soukalové přece jen trochu zhořkla z výsledků dalších českých reprezentantek. Lucie Charvátová netrefila terč celkem sedmkrát a skončila na 42. místě, z toho hned čtyři rány vedle letěly při obávané stojce. Na 48. místě skončila Jessica Jislová, která chybovala šestkrát. Trápení se nevyhnula ani Veronika Vítková, která hned při první střelbě vleže vyrobila tři chyby. Když při druhé zastávce letěla další rána vedle, trenéři ji ze závodu raději stáhli, aby šetřila síly na závěrečný nedělní závod s hromadným startem.

Ve stíhacím závodu mužů na 12,5 km se dařilo Michalu Šlesingrovi, který se s jednou střeleckou chybou probil do elitní desítky, kterou uzavíral. Zaznamenal přitom devátý nejrychlejší běžecký čas. Desátý čas si připsal Michal Krčmář, který skončil na solidním 17. místě, přestože musel na dvě trestná kola. Díky dobrému běhu tak poskočil z 39. místa o 22 pozic. Na 25. a 26. místě se seřadili Ondřej Moravec a Jaroslav Soukup, oba na střelnici minuli třikrát.

Na čele závodu se na dlouhou dobu pevně usadili Němci a Rakušané. Zezadu však dotíral Nor Johannes Bö, Američan Burke nebo Švýcar Weger. Němci profitovali z dobře namazaných lyží, vítězem se stal i se třemi chybami na střelnici Simon Schempp, Nor Johannes Bö dojel druhý, třetí místo obsadil další Němec Eric Lesser. Do závodu vůbec nenastoupil Martin Fourcade, už jistý vítěz celkového pořadí Světového poháru, který byl startoval ze 40. místa. Volno zůstalo i u pořadového čísla 41, na trať se totiž nevydal ani Ole Einar Björndalen.

Foto: www.biatlon.cz