Závod s hromadným startem – Soukalová dojela čtvrtá

Letošní MS v biatlonu skončilo pro Čechy bez medaile.

Závod s hromadným startem – Soukalová dojela čtvrtá

Ani poslední závod na mistrovství světa v biatlonu nepřinesl české výpravě medaili. Při závodu s hromadným startem měla ke kovu nejblíže Gabriela Soukalová, která však skončila čtvrtá.

Závod na 12,5 km přitom skvěle rozjela a spolu s Veronikou Vítkovou se držela v čelní skupince spolu s Dorinovou-Habertovou, Dahlmeierovou, Mäkäräinenovou či Wiererovou. Jedinou střeleckou chybu v závodě udělala Gabriela Soukalová při druhé ležce. Obě stojky však byly za nula, zato Němka s Finkou si odbyly trestné kolo právě zde. Jediná z favoritek, která udržela čisté konto až do konce, byla Francouzka Dorinová-Habertová a ujížděla si po poslední střelecké položce pro jasné zlato. O další umístění se rozjel lítý boj, kde už rozhodoval hlavně běh. Přestože Soukalová vyjížděla z poslední zastávky na střelnici dokonce druhá, na dvojitý rychlík v podání Dahlmeierové a Mäkäräinenové nestačila. Obě závodnice ji v posledním kole předjely na Češku tak zbyla nepopulární bramborová medaile. Dorinová-Habertová získala na letošním mistrovství světa již šestou medaili, Laura Dahlmeierová nakonec v závodě dokázala vybojovat druhé místo, bronz slaví Kaisa Mäkäräinenová.

Skvělý závod zajela i Veronika Vítková, kterou opět podržel zejména skvělý běh. Během čtyř zastávek na střelnici chybovala dvakrát. Druhá chyba přitom přišla při závěrečné položce a Češka tak odjížděla až na 12. místě. Výborným běžeckým výkonem však udolávala jednu závodnici za druhou a cílem projela jako šestá.

Světový šampionát v biatlonu uzavíral závod s hromadným startem mužů na 15 km. Ten nabídl napínavý boj o poslední zlato z tohoto šampionátu. Češi však tentokrát do bitvy o nejvyšší příčky nezasáhli. Michal Šlesingr (na snímku v textu) měl sice pátý nejrychlejší čas, ovšem na střelnici udělal tři chyby a ztrátu již nedokázal dohnat. V celkovém součtu to znamenalo 19. místo. Po úžasných předešlých představeních došla při posledním závodu energie i Michalu Krčmářovi. Na třetí a čtvrté položce udělal vždy po jedné chybě a patřilo mu nakonec 22. místo.

Opravdové drama probíhalo v popředí, kde se po čtvrté střelbě rval o medaili francouzský suverén Martin Fourcade, který vyjížděl do posledního kola jako první. Ovšem jen pět vteřin za ním vyrazilo norské duo Johannes Bö a Ole Einar Björndalen, které navíc hnali dopředu i domácí fanoušci. A mladší z norské dvojice dokázal k radosti plných tribun Francouze strhujícím finišem předjet a dojet si pro titul mistra světa. Fourcade se tentokrát musel smířit se stříbrem, i tak se však stal jasným králem na Holmenkollenu. Radost domácích Norů ještě umocnil bronzový Björndalen.

Foto: www.biatlon.cz