MS v biatlonu: boj štafet o medaile nevyšel

Ani ve štafetách pro Čechy medaile necinkla.

MS v biatlonu: boj štafet o medaile nevyšel

Předposlední disciplínou před skončením mistrovství světa v biatlonu v Norsku byly ženské a mužské štafety. Češky nastupovaly do závodu po dlouhé době v nové sestavě, kdy první úsek rozjížděla Jessica Jislová, náhradnice za nemocnou Evu Puskarčíkovou.

Jislová se od začátku držela ve vláčku v popředí a pohybovala se kolem desátého místa, kde měly závodnice minimální rozestupy. První střelbu vleže zvládla čistě, potíže nastaly až při stojce, kde Jislová v pohodě sestřelila čtyři terče, na ten poslední však spotřebovala všechny náhradní náboje. Přestože se vyhnula trestnému kolu, českou štafetu čekal sesun na 18. místo s minutovou časovou ztrátou. Do dalšího boje se vydala Gabriela Soukalová, která opět letěla jako raketa. Její záchranná mise se povedla dokonale, čistě bez jediného dobíjení zvládla obě střelecké položky a Lucii Charvátovou vysílala do dalšího kola na šestém místě.

Ještě po první střelbě, kterou Charvátová zvládla čistě, se Češky rvaly o medaili. Na další střelbu totiž přijela Charvátová mezi nejlepšími třemi. Veškeré naděje však zhasly právě na obávané stojce, kdy Charvátová třikrát minula a nevyužila ani jeden náhradní náboj, což znamenalo tři trestná kola. Finišmanka Veronika Vítková se dostala na závodu jako dvanáctá v pořadí se ztrátou dvou minut. Přestože stejně jako Soukalová ze sebe na trati vydala všechno a rovněž zvládla obě střelecké položky čistě, českou štafetu se jí na lepší než šesté místo vytáhnout nepodařilo. Zlato ze štafety získaly Norky před stříbrnými Francouzkami a bronzovými Němkami.

V sobotu 12. března čekal štafetový závod i muže. Češi sice také na medaili nedosáhli, ovšem páté místo znamenalo velký úspěch. Michal Krčmář skvěle závod rozjel, na obě střelby spotřeboval jen jeden náhradní náboj a přestože měl startovní číslo patnáct, předával na šestém místě. Druhý úsek visel na Jaroslavu Soukupovi, ovšem i ten si střelecky poradil. Stojku zvládl čistě a při ležce jednou dobíjel. Do třetího úseku vysílal Ondřeje Moravce jako pátého se ztrátou deseti vteřin. Ten střelbu vleže zvládl čistě a posunul se na čtvrté místo. Zaváhání přišlo až na stojce, kde třikrát dobíjel, což ho mírně zdrželo.

Finišmanem se tentokrát stal Michal Šlesingr, který bojoval o čtvrté místo hlavně s Rakušanem Landertingerem. Po poslední střelbě se mezitím utrhlo čelo závodu, kde si to o medaile rozdávaly týmy Norska, Německa a Kanady. A přesně v takovém pořadí nakonec štafety protnuly cíl. Šlesingr bojoval do posledních metrů, na Rakušana však nestačil a Češi skončili pátí. Tím zároveň vyrovnali své maximum na mistrovství světa.

Foto: www.biatlon.cz