Vytrvalostní závod: Češky těsně pod stupni a Krčmářův životní závod

Vytrvalostním závodům dominovali Francouzi.

Vytrvalostní závod: Češky těsně pod stupni a Krčmářův životní závod

Na programu mistrovství světa v biatlonu byly pár dní před koncem šampionátu vytrvalostní závody. Při nich si biatlonisté více hlídají střelbu, za chybu totiž nenásleduje trestné kolo, ale připisuje se jedna minuta. 

Závod, kde se pořadí vzhledem k časovým výkyvům za připsané trestné minuty mění jako na houpačce, rozjely jako první ženy ve středu 9. března. Na trať 15 km závodu se vydal i trojlístek českých závodnic – Gabriela Soukalová, Veronika Vítková a Lucie Charvátová. Jessicu Jislovou trenéři nechali odpočívat a nabírat formu na páteční štafetu žen. Nejmladší členka týmu totiž nahradí nemocnou Evu Puskarčíkovou, která z Norska odletěla zpět domů bez jediného startu.

Kvůli hrozící mlze a silnému větru závod odstartoval dříve, i tak se s nelehkými podmínkami prala řada závodnic. Na střelnici kromě Dahlmeierové nebo Wiererové chybovala při první zastávce i Soukalová. Z boje o medaile se však vyřadila až druhou připsanou minutou při poslední položce. A ani díky rychlému běhu na pódium nedosáhla a skončila pátá. O bronz po poslední střelbě bojovala na dálku s Dahlmeierovou ještě Veronika Vítková (na snímku v textu), na níž měla náskok přibližně 14 sekund, ovšem běžecky na rychlou Němku nestačila a skončila čtvrtá. Lucie Charvátová dojela na 45. místě, přičemž chybovala čtyřikrát.

O vítězství se po celou dobu závodu rozhodovalo mezi Francouzkami Dorinovou-Habertovou a Bescondovou. Obě pálily bezchybně na prvních třech položkách, při té poslední si však obě připsaly po jedné trestné minutě a o barvě jejich kovu tak rozhodoval běh. Více sil na trati nakonec měla Marie Dorinová-Habertová, která si po zlatu se smíšenou štafetou připsala další světový triumf.

Že mají Francouzi na tomto mistrovství obrovskou formu, dokázal o den později v závodě mužů na 20 km i Martin Fourcade, který zvítězil počtvrté v řadě. Na nejvyšší stupínek dosáhl i přes jednu střeleckou chybu, na jeho fantastický běh totiž nedokázal reagovat ani střelecky bezchybný Rakušan Landertinger, který skončil druhý, ani jeho krajan Eder, rovněž se střeleckou nulou, který bral bronz.

Životního úspěchu zde však dosáhl Michal Krčmář (na hlavním snímku), který vybílil všech 20 terčů a dosáhl na fantastické 5. místo. Při každé střelbě se pečlivě soustředil a na každé ráně si dal záležet. Daleko za sebou tak nechal i taková jména jako je Björndalen, Šipulin nebo Schempp. Střelba naopak zradila Michala Šlesingra, který minul hned první ranou na úvodní položce. Celkem v závodě nabral tři trestné minuty a uzavíral dvacítku nejlepších. Krčmář se Šlesingrem proto mají šanci se předvést kromě štafety ještě v závodu s hromadným startem. Jaroslav Soukup chyboval dvakrát a dojel na 23. místě, Ondřej Moravec minul třikrát a cílem projel na 35. místě.

Foto: Petr Slavík (Český biatlon)