Smolná stíhačka: Soukalovou zradila ležka, Šlesingra poslal k zemi Ukrajinec

Do desítky se opět vešla Veronika Vítková.

Smolná stíhačka: Soukalovou zradila ležka, Šlesingra poslal k zemi Ukrajinec

Nedělní stíhací závody na mistrovství světa v biatlonu přichystaly velkou podívanou. V závodě mužů na 12,5 km předvedl opět formu jako hrom Francouz Martin Fourcade, který si dojel pro třetí titul mistra světa na tomto šampionátu, navíc s náskokem dvaceti vteřin. Francouz stíhačce dominoval od začátku, o menší drama se postaral až při závěrečné střelbě, kdy se musel vydat na trestné kolo a nebezpečně ho dojížděl Nor Björndalen, který však pro boj o zlato potřeboval čistou položku. To se nestalo a i když se Francouzův náskok mírně zmenšil, o titul mistra světa se připravit nenechal. Za Francouzem se pak vyrojil vláček tří norských vlků, kteří se v cíli seřadili v pořadí druhý Björndalen, třetí Svendsen a čtvrtý Johannes Bö.

Výborně jel i Michal Šlesingr, který sice zaznamenal jednu chybu, ovšem po poslední střelbě figuroval na sedmém místě a umístění v elitní desítce se zdálo na dosah. Při jednom z posledních sjezdů se však ve skupince biatlonistů dostal do kolize s Ukrajincem Semenovem, kterého se snažil předjet vnitřní stranou dráhy, kde však neměl dost místa. Následoval pád a zlomená hůl, což Čecha výrazně zbrzdilo a nakonec protnul cílovou čáru až na 12. místě. Dvě chyby na střelnici zaznamenal Michal Krčmář a skončil na 24. místě. Dvakrát chyboval i Jaroslav Soukup na konečném 41. místě. Závod tentokrát vynechal Ondřej Moravec, který sbírá síly na druhou polovinu šampionátu, která se rozjede po dvou dnech volna.

Smůlu si tentokrát vybrala ve stíhacím závodu žen na 10 km i Gabriela Soukalová. Celý závod žen provázely těžké podmínky na střelnici, kdy se vítr měnil každou chvílí a biatlonistky musely často reagovat upravováním mířidel. Češka měla výbornou výchozí pozici, na trať vyrážela jako čtvrtá. Ovšem hned první položka vleže znamenala dvě trestná kola. Totéž se opakovalo i při druhé ležce, přičemž Soukalová se v tu chvíli propadla až na 26. místo. Třetí zastávku na střelnici zvládla česká jednička za nula, ovšem poslední stojka znamenala další, celkově páté trestné kolo v tomto závodě. V závěrečném běhu pak už nezbyly síly na drtivý finiš a Gabriela Soukalová skončila na 11. místě. Tím zaznamenala svůj nejhorší výsledek v této sezoně, přičemž se poprvé nedostala do elitní desítky. Ani přes tento propad však své průběžné vedení Světového poháru neohrozila.

Elitní desítka ani tentokrát neminula druhou českou závodnici Veroniku Vítkovou, která dojela osmá. I ona však musela absolvovat tři trestná kola. I přes tři střelecké chyby se závod vyvedl Lucii Charvátové, která si oproti stíhačce polepšila z 33. na 18. místo. Jessica Jislová skončila na 48. místě, trestný okruh musela obkroužit šestkrát.

S těžkými podmínkami se dokázala nejlépe popasovat Němka Laura Dahlmeierová, která vyčistila všechny čtyři položky a suverénně zvítězila. Na druhém místě skončila Italka Dorothea Wiererová, třetí místo vybojovala Francouzka Marie Dorinová-Habertová.

Foto: Petr Slavík (Český biatlon)