Havířovské zápolení mladých hasičů

Hasičské závody v Havířově.

Havířovské zápolení mladých hasičů

Již XXVII. ročník halové pohárové soutěže mladých hasičů a XXV. ročník neoficiálního mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska se uskutečnil v sobotu 27. února v Městské sportovní hale v Havířově. Na akci přijelo 550 dětí rozdělených celkem do 68 družstev mladších a starších.

Takové počty jsou pro každého pořadatele výzvou a pořádající Sbor dobrovolných hasičů Havířov město ji zvládl výborně. Závodníci zastupovali mládežnické kolektivy z Česka, Slovenska a Polska a soutěžili se ve třech disciplínách – uzlové štafetě, štafetě dvojic a štafetě na 4x40 metrů.

V uzlové štafetě nastoupili závodníci na startovní čáru a vylosovali si jednotlivě uzly. Pořadí vázání uzlů bylo předem dáno − tesařský uzel, zkracovačka, lodní uzel, záchranný uzel, úvaz na proudnici. Na pokyn startéra vyběhl první soutěžící, provedl uvázání uzlu, vrátil se zpět a vyběhl další. Takto odběhlo všech pět soutěžících. Čas se měřil od signálu startéra až do zastavení času posledním soutěžícím. Za každé předčasné vyběhnutí bylo družstvo penalizováno patnácti trestnými sekundami a stejně tak byl hodnocen také každý špatně uvázaný uzel. Další disciplínou byla štafeta dvojic podle hry Plamen a štafeta 4x40 metrů, která je zkrácenou verzí štafety 4x60 metrů.

Vyhodnoceno a odměněno bylo prvních patnáct družstev. V mladší kategorii zvítězilo družstvo z Bludova, druhé místo získala Lukavice a třetí ZŠ Šuňava. Ve starší kategorii vybojovalo první místo družstvo z Hutiska-Solanec, druhé Tisek a třetí Bludov.

Foto: SH ČMS