Vydařený víkend korunoval stříbrný Jaroslav Soukup

Závěr v Ťumeni patřil stíhačkám a masáku. Rozhodl i o nominacích na MS.

Závěrečný víkend mistrovství Evropy v biatlonu otevřely sobotní stíhací závody. V závodě žen na 10 km se ze začátku dařilo Barboře Tomešové, která se po čistých položkách vleže pohybovala dokonce na třetím místě. Dvě a dvě chyby na zastávkách ve stoje ji však odsunuly v cíli na konečné 11. místo. Střelecky se nedařilo Jessice Jislové, která minula terč šestkrát a skončila na 27. místě. Jitka Landová vyrobila pět chyb a doběhla na 39. místě. Dokonce devět chyb udělala na střelnici Ludmila Horká a patřila jí 51. příčka. Ve stíhačce zvítězila Běloruska Skardinová před Karolin Horchlerovou z Německa a Tandrevoldovou z Norska.

Naopak skvělou střeleckou bilanci měl v závodě mužů na 12,5 km Jaroslav Soukup, který vyčistil všech 20 terčů. Trápil se však běžecky a i čisté střelecké konto nestačilo na lepší než 8. místo. Na 23. místě dojel střelecky rovněž bezchybný Matěj Krupčík, 27. místo náleželo Lukáši Kristejnovi s třemi chybami. Adam Václavík chyboval sedmkrát a dojel na 44. místě. V závodě dominovali Rusové, jako první projel cílem Anton Babikov před svým krajanem Jevgenijem Garaničevem. Třetí místo vybojoval Němec Florian Graf.

Náladu si čeští biatlonisté zlepšili v nedělních závodech s hromadným startem. Na trati dlouhé 12,5 km se nejprve představily ženy. Skvělé střelecké představení předváděla ze začátku Jessica Jislová (na snímku v textu). Startovala jen pár míst před koncem startovního pole a dokonale využila příjezdu k zadním střeleckým stavům. Díky čisté střelbě vleže se hned probila na 4. místo. I druhá ležka byla v jejím podáním za nula. Při první stojce sice musela na trestné kolo, vedoucí soupeřky však chybovaly vícekrát, a tak se i přes jednu chybu posunula Jislová na druhé místo za vedoucí Němku Kummerovou. Závěrečná stojka však odstřelila naděje na medailové umístění. Češka chybovala hned dvakrát a spadla na konečné 6. místo. Do první desítky se vešla ještě Barbora Tomešová, které se čtyřmi chybami na střelnici patřilo 9. místo.

Z vítězství se radovala Němka Kummerová, druhá dojela výborná Slovenska Fialková, třetí místo vybojovala skvělým finišem Norka Tandrevoldová.

Medaile pro Česko však přece jen cinkla, a to v závodě mužů na 15 km zásluhou Jaroslava Soukupa (na hlavním snímku). První ležku zvládl čistě, při druhé jednou minul a figuroval na 9. místě. To byla však jediná chyba v závodě. Po bezchybné třetí střelbě si držel odstup 15,4 vteřin na vítěze, po závěrečné stojce, taktéž za nula, odjížděl jako druhý 5,9 vteřin za vedoucím Němcem Grafem. Soukupa však nebezpečně stíhal Rus Anton Babikov, který se za Čechem držel s odstupem devíti vteřin. Z evropského zlata se radoval Němec Florian Graf, také Jaroslav Soukup si již druhé místo ohlídal. Naopak o bronz nakonec Babikov přišel, když se přes něj přehnal Bulhar Iljev. Adam Václavík skončil na 17. místě se čtyřmi chybami.

Evropský šampionát zároveň rozhodl, komu budou patřit poslední volná místa v nominaci na blížící se mistrovství světa v biatlonu v Norsku. Ženský tým posílí Jessica Jislová, mužskou část doplní Jaroslav Soukup a Adam Václavík.