KDYŽ HOKEJ, TAK PODVODNÍ!

Podvodní hokej je jednou ze sportovních disciplín provozovaných v rámci Svazu potápěčů ČR.

KDYŽ HOKEJ, TAK PODVODNÍ!

CO JE PODVODNÍ HOKEJ

Podvodní hokej je kolektivní vodní sport, v němž soupeří dvě družstva po 10 hráčích na každé straně (šest hráčů v poli a čtyři náhradníci, přičemž se střídá v průběhu hry samotné). Smyslem hry je dopravit puk do soupeřovy branky pomocí hokejky a docílit tak co nejvyššího počtu bodů.

Každý hráč je vybaven základní potápěčskou výstrojí, tedy ploutvemi, maskou a dýchací trubicí. Hra se totiž, jak už ostatně její název napovídá, odehrává v hloubce alespoň dvou metrů, aby hráči ve vodě nestačili. Dále pak hráči mají hokejku, rukavice a čepičku. Puk používaný pro podvodní hokej je olověný a potažený pryží, aby pod ně bazénu snadno klouzal a nebyl pro hráče nebezpečný. Jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí 1,2 – 1,5 kilogramu.

Hrací plocha je 20 – 25 metrů dlouhá a 12 – 15 metrů široká. Na obou protilehlých kratších koncích hřiště se nacházejí branky, jejichž šířka je 3 metry. Hraje se 2x15 minut a na hru dohlíží jeden hlavní rozhodčí na suchu, tři rozhodčí ve vodě a časoměřič/zapisovatel.

Podvodní hokej je bezkontaktní hra, na rozdíl od ledního hokeje, a v v hráčské sestavě chybí brankář. Díky bezkontaktnosti tohoto sportu je „omezena“ i výbava hráčů. Z chráničů mají podvodní hokejisté pouze čepičku s chrániči uší a rukavici na ruce, ve které drží hokejku. I ta je na první pohled odlišná od té, kterou známe z ledových ploch. Hokejka pro podvodní hokej má přibližně 30 centimetrů na délku a je silnější.

HISTORIE PODVODNÍHO HOKEJE

Historie vzniku podvodního hokeje se datuje do roku 1954. V tomto roce podvodní hokej (Underwater Hockey, Octopush) vymyslel ve Velké Británii Alan Blake se svou ženou a přáteli. Všichni byli vášnivými potápěči, ale v zimě, když se nemohli potápět v moři (v této době ještě neměli potápěčské obleky), napadlo Alana, že zkusí vymyslet nějaký nový vodní sport.

Jednoho večera své ženě a svým přátelům představil nápady a vize o novém sportu, který by společně mohli provozovat. Mimo jiné ho napadla i hra, při které by osm hráčů ve dvou týmech mezi sebou posouvalo olověné kruhové závaží pomocí pálky po dně bazénu. K tomu vymyslel i různé názvy – Octopus (osm hráčů), Squid („klouzat“) pro hrací disk, Cuttle (rýmuje se slovem scuttle – otvor se záklopkou, ošatka) pro bránu, Pusher (z angl. „push“ – tlačit, posouvat) pro hokejku. Z toho byl pak odvozen název samotné hry OCTO-PUSH (osm tlačících).

Aby se zbavili všech pochybností o tom, zda hra může fungovat, nezbývalo jim nic jiného, než si to na vlastní kůži ověřit v bazénu. Od té doby pravidelně hráli a pořádali různé akce, na kterých zbrusu nový sport Octopush prezentovali.

V současnosti je tento dynamicky se rozvíjející sport registrován u Mezinárodní potápěčské federace (CMAS) a mezi světovou špičku se v tomto sportovním odvětví řadí týmy Jihoafrické republiky, Austrálie, Kanady, Nizozemska, Velké Británie či Francie.

PODVODNÍ HOKEJ U NÁS

Rozvoj podvodního hokeje u nás se datuje do roku 1997, konkrétně pak do Klubu sportovních potápěčů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V uvedeném roce se členové KSP vrátili z jedné zahraniční soutěže i s pravidly podvodního hokeje. Následovala výroba hokejek a puku a mohlo se začít hrát.

Zpočátku sloužil podvodní hokej členům klubu jako zpestření standardních potápěčských tréninků. Postupně si však parta nadšených sportovců tuto hru zamilovala a pořídila si další nezbytné vybavení a výstroj a začala se podvodnímu hokeji věnovat více.

Dalším zlomovým rokem pro český podvodní hokej byl rok 2003, kdy se podvodní hokejisté zúčastnili mezinárodního turnaje ve slovinské Kranji. Vybavení a nezkušenost českých hráčů zaujaly jejich zkušenější maďarské kolegy a ti Čechy pozvali na intenzivní víkendový trénink spolu s budapešťským týmem. Zde se čeští hráči přiučili užitečným věcem (včetně toho, jak vyrobit pevné rukavice) a získali spoustu užitečných rad a zkušeností. Od této chvíle se mohl podvodní hokej na jihu Čech rozvíjet na profesionální rovni s vhodným vybavením.

V roce 2006 byla navázána spolupráce s trenérem Antoinem Mouradem, který v klubu působil nejdříve jako konzultant a později, od roku 2007, se ujal postu trenéra ženského družstva, které se pod jeho vedením připravilo na účast na ME 2008 v Istanbulu a na ME 2010 v Portu.

Klub Serrasalmus, který je v současnosti jediným registrovaným klubem podvodního hokeje u nás, má přibližně 50 členů. Ročně absolvují čeští podvodní hokejisté 5  - 8 zahraničích turnajů a každý rok v květnu pořádají v Českých Budějovicích turnaj, který je přístupná i veřejnosti.

Více informací o podvodním hokeji a aktivitách jihočeského klubu se můžete dozvědět na: http://www.uwh.wz.cz/ nebo na facebookových stránkách https://www.facebook.com/groups/218529985952/?fref=ts a https://www.facebook.com/groups/716246175112899/?fref=ts.

 

Text: Svyužitím podkladů klubu Serrasalmus; Marcela Račanská, foto: www.stranypotapecske.cz

--