Zlaté biatlonistky – česká štafeta dojížděla pro prvenství ve tmě

Úspěšnou zámořskou misi korunovalo zlato ve štafetě žen.

Zlaté biatlonistky – česká štafeta dojížděla pro prvenství ve tmě

Třetí den závodů, třetí zlato. S takovou bilancí se s americkým střediskem Presque Isle rozloučila česká biatlonistka Gabriela Soukalová. Spolu s Evou Puskarčíkovou, Lucií Charvátovou a Veronikou Vítkovou doslova opanovaly závod štafet na 4x6 km.

Závod se měl původně jet až v neděli 14. února, kvůli vidině velkých mrazů ho však pořadatelé přesunuli na sobotu odpoledne. I přesto rtuť na teploměru ukazovala dvanáct stupňů pod nulou a závodnice na trati měly otejpované i tváře, aby nezmrzly. Českou štafetu tradičně dobře rozjela Eva Puskarčíková. Nepřesnosti na střelnici rozehnala rychlým dobíjením a Lucii Charvátovou vysílala na druhý úsek jako pátá v pořadí. Charvátovou na jejím úseku však opět dostihla velká nervozita, ze které pramenila nepřesná střelba. Položky vleže ještě zvládla s dobíjením a figurovala na třetím místě. Bohužel při stojce se nevyvarovala trestného kola a česká štafeta rázem spadla na jedenácté místo. Běžecky se však snažila ještě zabrat a Soukalové předávala na deváté pozici.

To byla pro Gabrielu Soukalovou výzva, čekalo se od ní, že nějaké manko umaže. Česká kometa předjížděla jednu závodnici za druhou a na svou první střelbu dojela čtvrtá. Ani Soukalová se nevyhnula dobíjení, i tak se brzy dostala do čela závodu a Veronice Vítkové předala štafetu na prvním místě s náskokem 16 vteřin. Vítková bravurně zvládla obávané položky vleže. Drama však přišlo při závěrečné střelbě, kde se biatlonistky musely potýkat s těžkými podmínkami na střelnici. Ta byla z velké části potemnělá, další místa byla naopak ozářená reflektory. Vítková bezchybně skolila čtyři terče, na ten poslední však potřebovala náhradní náboje. Až ten poslední dokázala správně vyslat do terče a uháněla pro vítězství české štafety.

Divákům se naskytl netradiční a vskutku bizarní pohled na závodnice, které projížděly lesem v naprosté tmě, přičemž na několika místech sklony tratě naznačovaly pouze reflexní odrazky na oblečení pořadatelů. Nic to však nezměnilo na faktu, že si české kvarteto ve tmě dojelo suverénně pro vítězství s náskokem 25 vteřin, a to i s bilancí jednoho trestného kola a čtrnácti dobíjeními. Velký boj se rozhořel o druhé a třetí místo mezi Němkami, Ukrajinkami a Polkami. Až v posledních centimetrech před cílovou čárou přišla o druhé místo hrubou chybou Němka Horchlerová, která místo úprku před rychle finišující Ukrajinkou Pidhrušnou změnila styl na soupaž, což jí natolik zpomalilo, že lyže rozjeté Ukrajinky přece jen projela cílem dříve.

Ve štafetě mužů na 4x7,5 km Česko nemělo své zastoupení. Stále nemocného Ondřeje Moravce se trenéři rozhodli šetřit a jelikož do USA odjel mužský tým jen ve čtyřech, chyběl náhradník právě pro tento týmový závod.

Po první střelbě se v popředí držely štafety Ruska, Německa a Francie. Jako první byl na předávce Němec Lesser, až 17 vteřin za ním předávali překvapivě týmy Švýcarska a Běloruska, následované Francií, Kazachstánem a Ukrajinou. Favorizovaní Norové předávali až jako dvanáctí s odstupem až 50 vteřin. Třetí střelecká položka však znovu pořadím zamíchala. Němci se propadli na osmé místo, do čela šlo Švýcarsko, za ním Bělorusko a Itálie.

Vzhůru se drala i štafeta Norska, což potvrdil na třetím úseku Johannes Bö, který svůj tým vytáhl na první místo. Čtvrtý úsek už Norové zcela ovládli. S náskokem 30 vteřin dojel pro vítězství Norů Tarjei Bö. Druhé místo nakonec vybojovali Francouzi a bronz náleží Němcům.

Foto: www.biatlon.cz