Zmatená na startu, suverénní v cíli. Další zlato pro Soukalovou

Vítková a Šlesingr dojeli ve stíhačce na šestém místě.

Zmatená na startu, suverénní v cíli. Další zlato pro Soukalovou

Biatlonisté si v pátek 12. února stoupli na start stíhacího závodu. Češi v něm byli více než úspěšní. Po dramatickém boji na další zlatou medaili dosáhla Gabriela Soukalová. Na skvělém šestém místě dojela Veronika Vítková a v závodě mužů i Michal Šlesingr.

Závod mužů na 12,5 km, který se jel ve velkém mrazu, vypadal ze začátku jako sólojízda Nora Johannese Bö. Až za ním hořel boj o další umístění v podání Martina Fourcada, Rusa Šipulina, Němce Lessera či Rastorgujevse z Lotyšska. Až při poslední střelecké zastávce se pořadí změnilo. Nor dvakrát chyboval a i přes velký náskok ho předstihl bezchybný Fourcade a ze střelnice odjížděl o necelých osm vteřin dříve. Náskok si udržel až do cíle, přičemž druhému Norovi nakonec nadělil bezmála 25 vteřin. Třetí místo vybojoval Anton Šipulin z Ruska.

Výborný výsledek si připsal Michal Šlesingr (na snímku v textu), který dojel na skvělém šestém místě. Český reprezentant měl v závodě desátý nejrychlejší čas, na střelnici minul celkem třikrát. Michal Krčmář se čtyřmi chybami obsadil 28. místo.

Poněkud zmatečně začal stíhací závod žen na 10 km. Jako první se vydala na trať Gabriela Soukalová, která se však metr po startu zastavila a ohlédla, protože si nebyla jistá předčasným vyjetím. Za ulitý start by přitom získala penalizaci 30 vteřin. V samotném závodě na ní však nervozita znát nebyla. Obě střelby vleže zvládla za nula a držela se v čele.

Opravdové drama nastalo až při první stojce. Silný vítr způsobil, že terče míjela jedna závodnice za druhou. Soukalová chybovala třikrát, ovšem stejně tak i Italka Wiererová. Dorinová-Habertová, Gasparinová nebo Yurlovová dokonce netrefily čtyřikrát. Do dalšího okruhu vyjížděla jako první Italka, Soukalová se však držela těsně za ní až na poslední střelbu. Ta celý závod rozhodla. Zatímco Italka si zopakovala trojité trestné kolo, Češka terče vyčistila, přičemž pro zvýšení koncentrace začala pálit od středu, a dojela si bezpečně pro další první místo. Až daleko za ní mířila ze střelnice pro druhou příčku Finka Mäkäräinenová. Na třetí místo se nakonec vyšvihla Francouzka Dorinová-Habertová.

Veronika Vítková zajela rovněž skvělý závod, když skončila šestá. Při první ležce, která dosud byla jejím velkým strašákem, minula jednou, při druhé už skolila všechny terče. Při divoké třetí střelbě, která potrápila všechny závodnice v čele, zaznamenala „jen“ dvě chyby, závěrečná stojka už byla opět za nula.

Dalším Češkám už se v závodě nedařilo. Lucie Charvátová vyrobila na střelnici hned sedm chyb a skončila na 25. místě. Střelba tentokrát zradilai Evu Puskarčíkovou, která si trestné kolo objela pětkrát a do cíle dojela sedmatřicátá.

Foto: www.biatlon.cz