Soukalová opět zlatá. Světový pohár už vede o 115 bodů

V úvodním sprintu v USA nenašla česká biatlonistka přemožitelku.

Soukalová opět zlatá. Světový pohár už vede o 115 bodů

Ačkoliv biatlonisté přesun závodů do Severní Ameriky nevítali příliš s nadšením, česká jednička Gabriela Soukalová dokazuje, že i ve skromných podmínkách, které Kanaďané a Američané nabízejí, umí prorazit. Dokonale to předvedla ve čtvrtečním úvodním sprintu na 7,5 km v americkém středisku Presque Isle.

Pátý nejrychlejší běžecký čas, stoprocentní střelba. To vše hrálo Soukalové do karet a nakonec vyvrcholilo ziskem jedenáctého triumfu. Dalším zlatem si navíc ještě více upevnila vedení Světového poháru, na druhou Dorotheu Wiererovou má nyní náskok 115 bodů. Italské ostrostřelkyni se tentokrát na střelnici nedařilo a připsala si hned dvě chyby, což stačilo až na konečné sedmé místo. Na druhé místo za Soukalovou se k radosti místních fanoušků zařadila Američanka Susan Dunkleeová, třetí skončila Polka Krystyna Guziková. Gabrielu Soukalovou do poslední chvíle mohly ohrozit jen finská raketa Kaisa Mäkäräinenová a Francouzka Marie Dorinová-Habertová. Obě však na střelnici jednou zaváhaly a i přes rychlejší běh na českou jedničku již nedosáhly a seřadily se na čtvrtém a pátém místě.

Chuť si na této trati spravila Veronika Vítková. Výrazně vylepšila střelbu vleže, kde oproti velkým problémům z posledních závodů minula jen jednou, a to těsnou kalibrovou ránou. Při střelbě vstoje vyčistila všechny terče a uzavřela elitní desítku. Českám to při sprintu obzvlášť dobře běželo. Eva Puskarčíková zaznamenala 21. běžecký čas, Lucie Charvátová dokonce sedmý. Chybám na střelnici se však nevyhnuly. Puskarčíková minula terč dvakrát a skončila na 25. místě, Charvátová chybovala třikrát a dojela devatenáctá. Nejmladší členka týmu Jessica Jislová dojela po třech chybách na střelnici na 63. místě.

Muži se při závodě na 10 km do elitní desítky nepodívali. Nejlepší z Čechů byl Michal Šlesingr na 14. místě (na snímku v textu), na střelnici udělal jedinou chybu hned na úvodní položce. Běžecky však na nejlepší nestačil. Stejně tak se na trati trápil i Michal Krčmář. Se dvěma střeleckými chybami obsadil konečné 29. místo. Tři zaváhání na střelnici předvedl Tomáš Krupčík a musel se spokojit s 69. místem. Na startu tentokrát chyběl Ondřej Moravec, kterého od příjezdu do Presque Isle sužují horečky a nejistý je i jeho start v sobotní štafetě, čímž by se české kvarteto na startu vůbec neobjevilo. Český tým totiž odletěl do zámoří pouze se čtyřmi muži.

Sprint byl jednoznačnou záležitostí pro střelecky bezchybného Nora Johannese Bö. Žádný trestný okruh nemusel absolvovat ani druhý Rus Anton Šipulin. Bronz bral Francouz Martin Fourcade, který chyboval jednou.  

Foto: www.biatlon.cz