Nepovedené štafety. Zakletá třináctka a pokažená ležka

V disciplíně snů tentokrát Češi nezazářili.

Nepovedené štafety. Zakletá třináctka a pokažená ležka

Závěrečný den závodů Světového poháru v Canmore patřil štafetám. Nejdříve se na start postavilo 23 smíšených dvojic, program poté uzavíraly atraktivní smíšené čtyřčlenné týmy.

Duo Lucie Charvátová a Michal Krčmář si v Kanadě zopakovalo 13. místo z Östersundu. Krčmář při své střelbě větší problémy neměl, zato Charvátová si prožila perné chvíle. Při první ležce jí vypadl náboj a musela tak použít náhradní. Při obávané stojce však chybovala mnohem více, když jí na sestřelení terčů nestačily náhradní náboje a Češka tak musela putovat na dvě trestná kola.

Celému startovnímu poli tentokrát ujeli Francouzi Martin Fourcade a Marie Dorinová-Habertová. Druzí Rakušané (Hauserová, Eder) za nimi zaostali o 45 vteřin. Bronz brala dvojice z Norska (Fenneová, Birkeland).

Parádní výkon se však od Čechů očekával až později při závodu smíšených štafet, ve které je česká čtveřice vidět vždy v popředí. Tentokrát to však bohužel platilo jen do první položky Veroniky Vítkové. Ta na střelnici špatně vyhodnotila podmínky, pro které upravovala mířidla na zbrani a tragédie byla na světě. Vítková musela zajet hned tři trestná kola a české kvarteto se rázem propadlo na poslední 22. pozici. Přestože na stojce byla bezchybná, ztráta na vedoucí závodnice už byla obrovská.

Na záchrannou misi se posléze vydala Gabriela Soukalová. Výborným během, druhým nejlepším na svém úseku, za sebou nechávala jednu soupeřku za druhou a pomalu umazávala časové manko. Podržela ji i velmi dobrá střelba, pouze při stojce potřebovala jeden náhradní náboj. Michalu Šlesingrovi předávala již na 15. místě. Ten byl po první střelbě jedenáctý, ale poté, co fantasticky a rychle zastřílel stojku, pohyboval se dokonce na osmém místě. Do posledního úseku vysílal Ondřeje Moravce (na snímku v textu) z deváté pozice. Ani Moravcovi se nevyhnulo nutné dobíjení, po náhradním náboji musel sáhnout při obou střeleckých zastávkách, což ho pokaždé zdrželo a ačkoliv měl na dosah skvělé šesté místo, cílem nakonec projel desátý.

Naprostou dominanci v závodě předvedli Němci, kteří zvítězili s obrovským náskokem více než jedné minuty. Druzí dojeli Italové a na třetí příčce překvapili Norové, kteří zde startovali v „béčkové“ sestavě. V zámoří biatlonisté ještě zůstanou, nyní je čeká přejezd do amerického Presque Isle, kde absolvují od 11. do 14. února další závodní program.

Foto: www.biatlon.cz