Legrácky Soukalové. Pro bronz v masáku si dojela pozadu

Oba závody s hromadným startem vyhráli Italové.

Legrácky Soukalové. Pro bronz v masáku si dojela pozadu

V sobotu 6. února měli biatlonisté v kanadském Canmore na programu závody s hromadným startem. Závodníci se opět museli vypořádat s rychle se měnícími podmínkami, které ovlivňovaly každou zastávku na střelnici.

Jako první vyrazili na trať muži. Reparát z nepovedeného sprintu zde složil Ondřej Moravec (na snímku v textu), který po třech závodech opět dosáhl na bodované pozice. Na střelnici chyboval celkem dvakrát, když minul po jedné ráně na každé ležce. Moravec nakonec obsadil skvělé deváté místo. V těžkých podmínkách však jeho střelba paradoxně patřila k těm nejlepším. Vzhledem k vichřici, která panovala před závodem, hrozilo dokonce odsunutí závodu. Ten se sice uskutečnil, ovšem každá střelba byla pro závodníky velkou loterií. Střelecké chyby postupně nabírali i největší esa startovního pole Fourcade (6), Schempp (6) nebo Šipulin (8). Až do třetí zastávky na střelnici vypadal závod na 15 km jako jasná sólová záležitost Simona Edera z Rakouska. Na první stojce však napáchal tři chyby a z čela závodu se rychle odsunul.

Na přední pozice se však i přesto dostali biatlonisté s velkým počtem střeleckých chyb. Nečekaným vítězem se stal poprvé v kariéře Ital Dominik Windisch, druhý byl Němec Benedikt Doll a jako třetí dojel do cíle Francouz Quentin Fillon Maillet. Všichni tři přitom napáchali hned čtyři střelecké chyby. Famózní běžec Martin Fourcade obsadil šesté místo dokonce i s šesti střeleckými minelami. Z Čechů se kromě Moravce už nikdo další neprosadil. Michal Krčmář skončil na 25. místě se sedmi chybami, Michal Šlesingr minul terč dokonce osmkrát a do cíle dojel jako poslední třicátý závodník.

O něco lepší podmínky panovaly při závodě žen na 12,5 km. Gabriela Soukalová opět předvedla mistrovskou práci hodné ženy nesoucí žlutý trikot. Od začátku závodu se držela v popředí, až do čtvrté položky jí vycházela i bezchybná střelba. Zaváhala pouze jednou při poslední stojce. Přesto si dojela pro bronzovou medaili a pro fanoušky v cíli, kde vlála i řada českých vlajek, si připravila vskutku originální pozdrav. Jen pár metrů před cílovou čárou se otočila a závod doslova docouvala, přičemž mohutně všem příznivcům mávala. Díky už tradiční rychlé a téměř stoprocentní střelbě si mohla zlatou medaili na krk pověsit Italka Dorothea Wiererová, která minula terč jen jednou. Stejné skóre zaznamenala i stříbrná Francouzka Marie Dorinová-Habertová. Divákům se tak naskytla unikátní příležitost vidět na stupních vítězů tři nejlepší závodnice dosavadního celkového pořadí.

Obrovský úspěch zaznamenala v závodě i Eva Puskarčíková. Ta dlouho dokonce útočila na elitní desítku. Dokázala totiž sestřelit všech dvacet terčů, ovšem vinou pomalejšího běhu nakonec dojela dvanáctá. Naopak se střelbou, zejména vleže, se trápí Veronika Vítková. O svém osudu rozhodla hned na první položce, kde minula třikrát a propadla se na konec startovního pole. Běžecky si však vedla dobře a i přes celkové čtyři chyby v závodě se dokázala vytáhnout na 18. místo.

Foto: www.biatlon.cz