Mach s Bláhou dokončili XIX. Rallye Monte Carlo Historique

I přes menší problémy v průběhu závodu se čeští jezdci úspěšně dostali do cíle.

Mach s Bláhou dokončili XIX. Rallye Monte Carlo Historique

Posádka Karel MachJan Bláha s vozem Škoda 130 RS úspěšně dokončila XIX. Rallye Monte Carlo Historique v polovině pořadí na 154. místě. Jezdci z ÚAMK Automotoklubu Český Krumlov si výrazně vylepšili průběžné pořadí povedeným finišem v poslední čtvrté noční etapě s výjezdem na slavný průsmyk Col de Turini. 

Dvěma náročnými nočními testy, měřícími přes sto kilometrů, vyvrcholila ve středu časně ráno legendární Rallye Monte Carlo historiků. Tým ČK motorsport figuroval po předposlední etapě z Valence do Monaka na dvoustém místě. V závěru soutěže při svém pátém startu v Monte Carlu zúročili Mach s Bártou předchozí zkušenosti a finišovali na 154. pozici absolutně.

„Ke konci přestalo auto dobíjet, na Luceramu jsme dokonce museli vypnout světelnou rampu. Jsme ale úspěšně v cíli a navíc se pohybujeme v polovině výsledkové listiny,“ těšilo ve středu ráno usměvavého Karla Macha. Do soutěže odstartovalo 297 posádek, v konečných výsledcích nefiguruje pouze 39 z nich. 

Několik dvojic odstoupilo kvůli havárii právě během závěrečné „Noci dlouhých nožů“. „Co se týká umístění, už jsme tady v minulosti byli o něco úspěšnější. Závod se ale rok od roku zpřesňuje a kvalita konkurence i její technické vybavení je za tu dobu úplně někde jinde. Takže je to vlastně náš nejlepší výsledek,“ přikyvuje Jan Bláha, spolujezdec jediné české posádky klasifikované v cíli devatenáctého ročníku. 

Ztráta z úvodu
Většinu z 16 035 trestných bodů nasbírali Mach s Bláhou v úvodu soutěže. Jejich snaha vyvrcholila při průjezdu slavným průsmykem Col de Turini, kde pro ně pořadatelé připravili pořádnou porci 26 tajných mezičasů. Škoda 130 RS tady posbírala penalizaci 770 bodů, což v přepočtu znamená odchylku 77 sekund na testu dlouhém téměř 53 kilometrů. V průměru tedy posádka ČK motosportu „netrefila“ každý měřený bod o pouhé tři sekundy. 

Relax a galavečer
Středeční odpoledne trávili Jihočeši na pobřeží Středozemního moře. Soutěžní speciál se už chystal na návrat domů a celý tým se těšil na slavnostní galavečer v klubu Sporting Monte Carlo.

Partnerem ČK motorsportu při XIX. Rallye Monte Carlo Historique 2016 byl ÚAMK.

 

Text: ÚAMK, foto: Pavel Kacerovský

--