Drama ve štafetách: Nervy, slzy a potom stříbro žen! Muži jeli bez Moravce

Ženská štafeta předvedla dokonalý obrat. Muži skončili osmí.

Drama ve štafetách: Nervy, slzy a potom stříbro žen! Muži jeli bez Moravce

Závěrečným závodem Světového poháru v italské Anterselvě se v neděli 24. ledna staly štafety. Neskutečné drama předvedly Češky. Závod skvěle rozjela Eva Puskarčíková, která si poradila i na střelnici a předávala na třetím místě. Druhý úsek patřil nově Lucii Charvátové a vše nasvědčovalo tomu, že udrží českou štafetu v popředí. Po první střelbě vleže odjížděla dokonce jako první. Opravdové drama však nastalo při obávané stojce. Charvátové nestačily ani dobíjecí náboje a musela se vydat na dvě trestná kola. Češky ze špice v tu chvíli spadly na dvanácté místo, což Charvátová v cíli oplakala.

Do závodu se jako třetí vydala Gabriela Soukalová, která však předvedla fantastický stíhací závod. Při střelbě vleže sice jeden terč minula, ovšem rychlé dobíjení manko vymazalo. Z průběžného jedenáctého místa se po bezchybné stojce vyšvihla na šesté místo a při předávce Veronice Vítkové již figurovala na skvělé čtvrté pozici. Finišmanka Vítková vleže musela dvakrát dobít, ovšem při stojce byla bezchybná a uháněla do cíle jako třetí, jen čtyři vteřiny za Ruskou Olgou Podčufarovovou. V polovině závěrečného kola ji však ještě dokázala předstihnout a Češky skončily na fantastickém druhém místě. Předčily je pouze Francouzky.

Ve štafetě mužů došlo v českém táboře rovněž ke změnám, avšak mnohem větším než jen v prohození pozic, když do závodu vůbec nenastoupil Ondřej Moravec. Štafetu rozjel Tomáš Krupčík, při ležce jednou dobíjel, ovšem při stojce hrozilo i trestné kolo, které naštěstí zažehnal. Michalu Šlesingrovi předával na 14. místě, avšak ani ten na střelnici příliš nezářil. Dobíjel jednou vleže a třikrát ve stoje. Přestože po druhém úseku muži figurovali na osmém místě, časová ztráta se zvyšovala. Na třetím úseku dostal tentokrát šanci Jaroslav Soukup (na snímku v textu), který se dokázal v Anterselvě dostat po dlouhé době na bodované pozice. Střelecky se mu dařilo i tentokrát, při každé zastávce na střelnici potřeboval pokaždé jeden náhradní náboj. Finišmanem se tentokrát stal Michal Krčmář, kterému Anterselva očividně svědčí. Ani on se však tentokrát nevyvaroval střeleckých omylů. Při střelbě vleže dobíjel dvakrát, při stojce jednou a Češi tak skončili na konečném osmém místě.

Štafetu ovládla čtveřice Rusů, na druhém místě dojeli Němci a třetí skončili Norové.

Foto: www.biatlon.cz