Biatlonisté v těžkých podmínkách na „střeše“ v Anterselvě

Závody Světového poháru v biatlonu se konají v nejvyšším místě z celého seriálu.

Biatlonisté v těžkých podmínkách na „střeše“ v Anterselvě

Na první pohled idylické místo, slunce, bezvětří. Italská Anterselva je přesto strašákem pro řadu biatlonistů. A to kvůli nadmořské výšce 1 655 metrů. V této nejvýše postavené zastávce pro závody Světového poháru v těchto dnech bojují biatlonisté o další cenné kovy a body do celkového hodnocení.

Závody na italské půdě odstartovaly v posledních dvou dnech sprinty. Ve čtvrtečním závodě žen na 7,5 km se dokonce představilo hned šest Češek. Áčkový tým opustila vzhledem k dosavadním neuspokojivým výsledkům Jitka Landová, do sestavy naopak z nižšího IBU Cupu přistoupily Barbora Tomešová a Jessica Jislová. I přes řídký vzduch, který mnohdy biatlonistky těžko snášejí, se Gabriele Soukalové i Veronice Vítkové (na snímku v textu) podařilo dostat do elitní desítky. Vítková s čistou střelbou, kterou se mohla pochlubit jen hrstka závodnic, obsadila skvělé osmé místo, hned za ní figurovala Soukalová s jednou střeleckou chybou. Pro obě biatlonistky šlo o jejich nejlepší výsledek z Anterselvy. Na 27. místě skončila Eva Puskarčíková, která na střelnici zaváhala jednou. Do sobotního stíhacího závodu se probojovala ještě novicka Jislová na 55. místě, která nezasáhla dva terče, i jednapadesátá Lucie Charvátová, která v dobře rozjetém závodě o lepší umístění přišla kvůli třem minelám při stojce. Do stíhačky se však nepodívá Tomešová, která doběhla na 89. místě, přičemž na střelnici vyrobila čtyři chyby.

Sprint byl tentokrát záležitostí ruských reprezentantek. Vyhrála střelecky bezchybná Olga Podčufarovová, ze stříbra se radovala domácí Dorothea Wiererová s jednou chybou a na bronzový stupínek vystoupala další Ruska, Jekatěrina Jurlovová, která stejně jako její krajanka absolvovala závod s čistým střeleckým kontem.

V pátek 22. ledna se na trať 10 km vydali i muži včetně šesti Čechů. Skvělou formu z posledních závodů i v nelehkých podmínkách Anterselvy potvrdil Michal Krčmář, který se umístil nejvýše ze všech Čechů, když skončil na 21. místě s jedinou střeleckou chybou. Výrazně si polepšil i Jaroslav Soukup, který se dosud objevoval spíše vespod výsledkových listin zejména kvůli nepřesné střelbě. Tentokrát vyčistil všechny terče a doběhl na 30. místě. Dvakrát chyboval Michal Šlesingr, který zakotvil na 37. příčce, jen o jedno místo za ním skončil Tomáš Krupčík rovněž s dvěma chybami. Závod se nevydařil Ondřeji Moravcovi, který se o dobré umístění připravil hned při první střelbě vleže, kdy se do terče netrefil třikrát a bylo jasné, že boj o body pro něj skončil. Do stíhacího závodu pro šedesát biatlonistů se však podívá, ve sprintu skončil na 54. místě. O jedno místo za ním doběhl poslední z Čechů Adam Václavík, který terč minul dvakrát.

Sprint mužů ovládl bezchybný Simon Schempp z Německa, který se do závodů zapojil po nemoci, která ho v posledních týdnech sužovala. O velké překvapení se postaral druhý Rus Maxim Cvetkov, který o necelých pět vteřin předstihl Nora Tarjei Bö. Závod se naopak nevydařil vedoucímu muži průběžného pořadí Světového poháru Martinu Fourcadovi z Francie, který vinou tří střeleckých chyb obsadil až 28. místo a zaznamenal tak svůj nejhorší výsledek v této sezoně.

Foto: www.biatlon.cz