Úspěšný „masák“: Soukalová suverénně nejlepší, skvělý Krčmář pátý!

Češi se rozloučili s Ruhpoldingem ve velkém stylu.

Úspěšný „masák“: Soukalová suverénně nejlepší, skvělý Krčmář pátý!

Biatlonisté o uplynulém víkendu absolvovali poslední várku letošních závodů SP v německém Ruhpoldingu. A česká reprezentace se při závodu s hromadným startem rozloučila opravdu ve velkém stylu. V hustém sněžení, mlze a při silném větru se nejprve na trať dlouhou 12,5 km vydaly v sobotu 16. ledna ženy. O dramatický úvod se postarala tradičně Gabriela Soukalová, která málem propásla start. Po startovním výstřelu se Češka držela na předních pozicích, ještě na třetí položce držela čisté střelecké konto, běžecky však byly některé soupeřky lepší. Další drama pak nastalo ve třetím kole, kdy Soukalové zlomila hůlku při sjezdu Němka Hildebrandová. Rychlá pomoc italského trenéra a posléze výměna za správnou závodní hůlku katastrofu zažehnala.

Na čtvrtou střelbu dojížděla Češka jako třetí za Hildebrandovou a Dorinovou-Habertovou. Francouzka však na střelnici vybouchla a čtyřikrát minula. Němka rovněž chybovala. Gabriela Soukalová, jako jediná ze startovního pole dokázala zastřílet všechny položky za nula a do posledního kola se vydala s náskokem 22 vteřin. Ten už si nenechala vzít a v cíli se radovala ze svého jubilejního desátého vítězství, kterým ještě navýšila své vedení v žebříčku Světového poháru. Druhá dojela Němka Hildebrandová, na třetí místo se probojovala její krajanka Dahlmaierová.

Eva Puskarčíková dojela s dvěma chybami na 23. místě, závod se nevyvedl Veronice Vítkové, která po pěti nepřesných ranách skončila osmadvacátá a byla poslední biatlonistkou, která dorazila do cíle.

Úžasný výkon předvedli v nedělním masáku na 15 km i muži. Až z posledního třicátého místa startoval Michal Krčmář (na snímku v textu), který jel rychle, přesnou mušku si držel až do třetí střelby čistou a pohyboval se okolo skvělého desátého místa spolu s Ondřejem Moravcem. Při třetí střelbě přišla jedna chyba, poslední položku však Krčmář znovu vyčistil a dosáhl na skvělé páté místo, čímž si znovu vylepšil své osobní maximum a poprvé se dostal mezi nejlepší. Fantasticky se dařilo i Ondřeji Moravcovi, který ještě po třetí čisté střelbě usiloval o čtvrté místo. Jedna chyba při závěrečné položce ho odsunula na konečné sedmé místo.

Závod vyhrál Němec Erik Lesser, který se během prvního kola držel až na samém chvostu startovního pole. Po bezchybné ostrostřelbě na všech zastávkách na střelnici se však v cíli radoval z vítězství na domácí půdě. Druhý skončil Francouz Martin Fourcade s jednou chybou, stejně jako třetí Rus Garaničev.

Foto: www.biatlon.cz