Vavříny z vytrvalostního závodu: Soukalová bronzová, Moravec čtvrtý

Druhá část závodů v Ruhpoldingu začala.

Vavříny z vytrvalostního závodu: Soukalová bronzová, Moravec čtvrtý

Druhá část závodů Světového poháru, které hostí německý Ruhpolding, měla v uplynulých dvou dnech na programu vytrvalostní závody. V úvodu se ve středu 13. ledna představili muži na dvacetikilometrové trati. Z Čechů zářil opět Ondřej Moravec, kterému jen těsně uniklo pódium. Přestože všechny položky zastřílel čistě, o osm sekund prohrál boj o bronz s Rusem Antonem Šipulinem. Přesto se na střelnici blýskl nejvíce ze všech. V elitní desítce však nezůstal sám, uzavřel ji díky skvělému výkonu Michal Krčmář (na snímku v textu), který si v závodě připsal za chybu na střelnici jednu trestnou minutu. Další Češi se řadili až od třetí desítky. Střelba nevyšla Michalu Šlesingrovi, který se třemi trestnými minutami skončil až třiatřicátý. Novic Adam Václavík dojel se čtyřmi trestnými minutami na 41. místě, trojici chyb na střelnici vyrobil Tomáš Krupčík na 53. místě a na chvostu zůstal Jaroslav Soukup, který se sedmi chybami obsadil až 93. místo.

Podruhé v řadě vyhrál Francouz Martin Fourcade, kterému až v závěrečné střelbě odpadli chybující protivníci Johannes Bö z Norska a Simon Eder z Rakouska, který do té doby figuroval před Francouzem, ale nakonec se musel smířit s druhým místem. Fourcade si i přes jednu střeleckou chybu připsal vítězství s číslem 44.

O den později na trať dlouhou 15 km vyrazily i ženy. Už se pomalu stává příjemnou tradicí, že v každém závodě se Gabriela Soukalová umístí v první desítce. A nejinak tomu bylo i v tomto závodě. Fantasticky rozjetý závod si zkomplikovala jednou chybou na střelnici a připsanou trestnou minutou na druhé položce, i tak však vedoucí žena průběžného pořadí dosáhla na skvělou bronzovou příčku. Dosáhla tak na jubilejní dvacáté umístění na stupních vítězů. Jednu chybu na střelnici vyrobila i Veronika Vítková, té to však stačilo až na 14. místo. Tři trestné minuty si připsala Eva Puskarčíková na 49. místě, dokonce sedm chyb udělala Lucie Charvátová a doběhla až osmdesátá. Hned za ní se objevila Jitka Landová, která terč minula šestkrát.

Trať ovládla italská ostrostřelkyně Dorothea Wiererová, která si připsala čisté střelecké konto a v závodě tak neměla konkurenci. Druhé místo doslova vydřela Finka Kaisa Mäkäräinenová. Ještě po čtvrté střelbě ztrácela deset vteřin na Soukalovou, posledním kolem však letěla a v cíli českou závodnici předehnala o patnáct sekund, což pro jednou chybující Finku znamenalo stříbrnou pozici.

Foto: www.biatlon.cz