Smolná hůlka stříbrné Soukalové, muži našli svoji formu

Závody Světového poháru hostí německý Ruhpolding. První byly na programu sprinty.

Smolná hůlka stříbrné Soukalové, muži našli svoji formu

Biatlonistům začala další část sezony. Do závodů Světového poháru se vrátili v německém Ruhpoldingu, kde stráví následující dva týdny. První závody v novém roce se zde totiž konají mimo plán po zrušeném programu v Oberhofu.

V pátek 8. ledna byly na programu sprinty a pro Čechy to byl vstup do roku 2016 více než úspěšný. V závodě mužů na 10 km se poprvé do elitní desítky podíval Michal Šlesingr (na snímku v textu), který dojel na osmém místě. Svůj životní výsledek zde zajel i Michal Krčmář, který skončil dvanáctý. Jen o jednu příčku za ním se umístil čerstvý otec a třetí nejúspěšnější český sportovec uplynulého roku Ondřej Moravec. Šlesingr si k opožděnému Ježíšku nadělil čisté střelecké konto, stejně tak Krčmář. Moravec musel absolvovat v závodě jedno trestné kolo. Naopak sprint se nepovedl Jaroslavu Soukupovi, který ve střelbě minul hned pětkrát a skončil až na 96. místě. Mužský tým doplnil nováček Adam Václavík, který si o nominaci řekl skvělými výsledky v IBU Cupu. Ve sprintu mu náleží 75. místo s třemi zaváháními na střelnici. Pro muže, kteří se v prvních závodech Světového roku trápili, jde o výrazný vzestup a velký příslib do dalších závodů.

Sprint mužů tentokrát ukázal jasnou dominanci norských závodníků, kteří se seřadili na prvních třech místech, všichni navíc s čistým střeleckým kontem. Z vítězství se radoval Johannes Bö, hned za ním skončil jeho starší bratr Tarjei Bö a trojlístek uzavřel Emil Svendsen. Závodníkům přitom odpadli hned dva silní soupeři. Kvůli nemoci do závodu nenastoupil domácí Simon Schempp ani norský veterán Ole Einar Björndalen.

S velkým očekáváním později proběhl i sprint žen na 7,5 km. Jako vedoucí závodnice se představila Gabriela Soukalová, která dostála své roli favoritky, ale zároveň i tradiční smolařky. Na střelnici neudělala ani jednu chybu, po první střelbě však nešťastně zapíchla svou hůlku do gumové podložky tak silně, že pár metrů jela bez ní a musela se vrátit. To ji stálo cenné vteřiny, které se ukázaly být ve výsledku fatální. Do cíle sice doběhla jako první, ovšem Němka Franziska Hildebrandová ji udolala o pouhé tři desetiny. Smolná hůlka tak Soukalovou připravila o prvenství. Skvělou formu předvedla i Finka Kaisa Mäkäräinenová, která rovněž zastřílela čistě a výborně běžela. Těsně před cílem jí však přece jen došly síly a stačilo to na konečné třetí místo.

Do desítky nejlepších se vtěsnala i Veronika Vítková na devátém místě, která udělala jednu chybu na střelnici. Na dvacáté příčce skončila Eva Puskarčíková rovněž s jednou minelou. Do sobotního stíhacího závodu postoupily i další Češky, přestože na body ze sprintu nedosáhly. Lucie Charvátová skončila na 42. místě, terč minula hned čtyřikrát. Na Jitku Landovou zbylo 59. místo, přičemž trestné kolečko oběhla třikrát.

Foto: www.biatlon.cz