Soukalová druhá v „masáku“. Vítková čtvrtá, Moravec až předposlední

Rozloučení se stadionem ve slovinské Pokljuce ve velkém stylu.

V neděli 20. prosince se konal poslední závod Světového poháru biatlonistů v tomto roce. A rozlučka se Slovinskem to byla veliká. Alespoň pro české biatlonistky. V prestižním závodě s hromadným startem na 12,5 km určeným pro 30 nejlepších závodnic zastupovaly české barvy poprvé v historii hned čtyři reprezentantky.

Gabriela Soukalová se s Veronikou Vítkovou od začátku držely v přední skupince závodnic. Po třetí střelbě dokonce odjíždělo české duo na prvních dvou místech. Rychle je však dohnala a předběhla finská stíhačka Kaisa Mäkäräinenová a tato trojice v čele si vytvořila přibližně desetivteřinový náskok na další závodnice. O konečné umístění na stupních vítězů se rozhodovalo při čtvrté střelbě. Rychle a čistě zastřílela Finka a vyrazila do posledního kola jako první. Hned za ní se vydala rovněž bezchybná Gabriela Soukalová, která udržela čisté konto po celý závod. O třetí místo připravila Veroniku Vítkovou při střelbě vestoje poslední kalibrovaná rána, která minula terč. Před ní se dostala Ruska Olga Podčufarovová.

Na třináctém místě dojela taktéž výborná Eva Puskarčíková, která musela objet trestné kolečko dvakrát. Premiérová účast Lucie Charvátové skončila na 28. místě, Češka zaznamenala šest chyb na střelnici. Celkově šlo však při čtverném zastoupení Češek v tomto závodě o velký úspěch. Gabriela Soukalová navíc zakončí rok 2015 opět jako vedoucí závodnice Světového poháru, žlutý dres jí po jediném závodě znovu odevzdala Francouzka Marie Dorinová-Habertová.

Naopak velkým trápením byl závod s hromadným startem mužů na 15 km pro Ondřeje Moravce, který zde byl jediným českým zástupcem. Hned na první položce dvakrát minul a s každou další se mu závodní pole vzdalovalo. Moravec odjel osamocený celý závod. Celkem absolvoval pět trestných okruhů a na posledním místě figuroval až do posledního kola, kdy předjel domácího Bauera a poslední závod tohoto roku dokončil na 29. místě. Pro ostatní biatlonisty to byl závod velmi vyrovnaný, ještě po druhé střelbě se v rozmezí patnácti vteřin pohybovalo 22 závodníků. Až předposlední střelba vygenerovala užší desítku nejlepších, která ještě více prořídla po poslední zastávce na střelnici.

Do posledního okruhu se vydala zajímavá šestice biatlonistů – dva Němci, dva Norové a dva Francouzi. Poslední běžecké kolo odtáhl Emil Svendsen z Norska, v cílové rovince mu však došly síly a v posledních metrech ho převálcoval Francouz Jean Béatrix, pro kterého šlo o první vítězství ve Světovém poháru. Více než těsný byl souboj i o třetí místo, který svedl norský veterán Ole Einar Björndalen s Němcem Simonem Schemppem. O bronzovém stupínku pro Nora rozhodla až cílová fotografie. Dosavadní vedoucí závodník Martin Fourcade z Francie na svůj triumf ve slovinské Pokljuce stále čeká. V „masáku“ udělal hned čtyři chyby na střelnici a i když byl na trati ze všech nejrychlejší, stačilo mu to pouze na 7. místo.

V následujících dnech si biatlonisté užijí vánoční a novoroční pauzu, na další závody se přesunou do německého Oberhofu, kde program Světového poháru bude pokračovat od 7. do 10. ledna 2016.