Fantastická stíhačka, čtyři Češky v top patnácti!

Biatlonistky se v Pokljuce postaraly o historický výsledek.

Fantastická stíhačka, čtyři Češky v top patnácti!

Tři Češky v nejlepší desítce, čtyři mezi nejlepšími patnácti a historicky nejúspěšnější, hned čtyřnásobná účast českých reprezentantek v prestižním závodu s hromadným startem. To je skvostná bilance sobotního stíhacího závodu biatlonistek na 10 km.

Je vidět, že slovinská Pokljuka českým biatlonistům svědčí. O skvělý výsledek se zde postaraly v sobotu 19. prosince české závodnice. Gabriela Soukalová skončila s jednou střeleckou chybou na skvělém čtvrtém místě. Veronika Vítková, která se dlouho se svou reprezentační kolegyní držela v popředí a bojovala o stupně vítězů, nakonec s dvěma minelami skončila sedmá. Životního výsledku zde dosáhla Eva Puskarčíková, která startovala s nově upravenou pažbou, jež po nešťastném pádu v pátečním sprintu zničila. Poprvé se vtěsnala do elitní desítky a skončila na konečném devátém místě. Na střelnici navíc byla bezchybná. Oproti tomu Lucie Charvátová musela absolvovat hned tři trestná kola, přesto se umístila na skvělém patnáctém místě. Všechny čtyři závodnice se postaví na start nedělního závodu s hromadným startem, což se v případě Češek stalo poprvé v historii.

Na čele závodu se od začátku držela Němka Laura Dahlmaierová, která ukázala běžecké i střelecké kvality, když ani jednou neminula terč. Díky pádu nejbližší soupeřky Marie Dorinová-Habertové z Francie zůstala v posledním kole mladá Němka osamocená a s přehledem si dojela pro vítězství. Francouzka Dorinová-Habertová, která se taktéž ani jednou na střelnici nemýlila, si však druhé místo udržela. Na třetím místě skončila finská střela Kaisa Mäkäräinenová, která po poslední střelbě doslova vyletěla ze střelnice a díky rychlému běhu odsoudila Gabrielu Soukalovou k bramborovému umístění. Ta zároveň po tomto závodě přišla o žlutý dres, novou vedoucí závodnicí se stala Francouzka Dorinová-Habertová.

Německého vítěze měl i stíhací závod mužů na 12,5 km. Čistá střelba rozhodla o dalším triumfu Simona Schemppa, který v Pokljuce vyhrál i páteční sprint. Jedno trestné kolo odsunulo na druhou příčku Francouze Martina Fourcada. Velký boj o třetí místo svedli Rus Anton Šipulin a Nor Tarjei Bö. V těsném závěru měl však více sil ruský závodník. Nejlepší z Čechů skončil Ondřej Moravec, kterého ovšem zradila hned první střelba vleže, kdy terč minul hned třikrát. Přestože poté byla každá jeho zastávka na střelnici bezchybná, stačilo to až na konečné 26. místo. Moravec se také jako jediný z Čechů postaví na start nedělního závodu s hromadným startem. Zbylá trojice Čechů se alespoň dostala na bodované pozice. Jaroslav Soukup se po trestném okruhu proběhl dvakrát a skončil na 34. místě, o dvě příčky za ním se umístil Michal Šlesingr, který byl jediným z českého kvarteta, který zaznamenal ve stíhačce posun vpřed. Připsal si však tři střelecké chyby. To Michal Krčmář na střelnici minul šestkrát a na lepší než 43. místo to nestačilo.

Foto: www.biatlon.cz