Sprint v Pokljuce – Vítková se Soukalovou těsně pod pódiem

Slovinsko je třetí destinací závodů Světového poháru.

Sprint v Pokljuce – Vítková se Soukalovou těsně pod pódiem

Biatlonisté se v rámci závodů Světového poháru přesunuli do slovinské Pokljuky. Tu si Češi velmi oblíbili a dokázali to i ve sprintech. Zazářily především dívky, hned čtyři české reprezentantky se v pátečním závodě na 7,5 km vešly mezi dvacet nejlepších.

Nejvíce se dařilo Veronice Vítkové (na hlavním snímku), která se na střelnici konečně dočkala čistého konta a skončila na čtvrtém místě. Hned za ní se umístila Gabriela Soukalová, která na střelnici minula jednou. Skvělého výsledku dosáhla i Eva Puskarčíková, která zastřílela čistě a místila se na 12. místě, čímž dosáhla svého nejlepšího výsledku v kariéře. Mohla se však dostat i do elitní desítky nebýt nešťastného pádu těsně před cílem, při kterém navíc rozbila i pažbu své zbraně. Dařilo se i Lucii Charvátové, která skončila na 17. místě, i když v závodě musela na dvě trestná kola. Do sobotního stíhacího závodu se podívá i Jitka Landová, která se díky skvělému finiši vydrápala na konečnou 28. příčku.

Sprint na 7,5 km ovládla Francouzka Marie Dorinová-Habertová, kterou podržela bezchybná střelba. Čisté konto si připsala i druhá Němka Laura Dahlmaierová i její reprezentační kolegyně Franziska Hildebrandová, která skončila třetí. Právě německé biatlonistky se v začátku sezony ukazují ve vynikající formě, i tento závod se stal tak trochu jejich exhibicí. Hned šest Němek se totiž vtěsnalo do první patnáctky.

Mírné zlepšení mezi Čechy bylo vidět i ve čtvrtečním sprintu mužů na 10 km. Zde se na 19. místě umístil Ondřej Moravec (na snímku v textu) a vyrovnal své letošní maximum. Do sobotního stíhacího závodu si tím vydobyl velmi dobrou pozici. Své jediné chyby při střelbě vleže proto litoval. Slušný závod zajel i Jaroslav Soukup, který taktéž s jednou chybou obsadil konečné 25. místo. Dvě trestná kola musel obkroužit Michal Krčmář, který nakonec dojel devětatřicátý.  Skvěle rozjetý závod měl i Michal Šlesingr, který dokonce zajel devátý nejrychlejší čas. Při stojce však minul hned čtyřikrát a propadl se až na 50. místo.  Do stíhacího závodu se jako jediný z Čechů nepodívá Tomáš Krupčík, který ve sprintu minul třikrát a skončil až na 76. místě.

Sprint mužů byl dramatem až do konce. Dlouho se na první příčce držel jednačtyřicetiletý Nor Ole Einar Björndalen, který měl zaděláno na 96. vítězství. To mu však překazil famózní Simon Schempp. Na střelnici byl bezchybný stejně jako Björndalen, v běhu však měl nakonec více sil a legendárnímu Norovi v cíli nadělit patnáct vteřin. Třetí místo vybojoval rovněž s čistým střeleckým kontem Rus Jevgenij Garaničev. Dosavadní francouzský šampion Martin Fourcade se tentokrát musel smířit s pátou příčkou.

Foto: www.biatlon.cz

--