Charvátová premiérově v biatlonové štafetě, Češky dojely šesté

Lucie Charvátová se s nelehkou úlohou poprala statečně.

S velkým očekáváním se v neděli 13. prosince vydala na start v rakouském Hochfilzenu ženská biatlonová štafeta v závodě na 4x6 km. Češky totiž obhajují křišťálový globus z loňského roku v této disciplíně. České kvarteto přitom vstoupilo do závodu v obměněné sestavě, Jitku Landovou nahradila stále se zlepšující Lucie Charvátová.

Závod tradičně odstartovala Eva Puskarčíková. Přestože musela na obou zastávkách na střelnici dobíjet, držela se v první pětici a díky skvělému běhu předávala Gabriele Soukalové na prvním místě. Ani ta se nevyhnula dvojímu dobíjení, ani jednou však první místo nepustila a Češky si po polovině závodu užívaly vedoucí postavení. Na třetím úseku se dlouho dařilo i Lucii Charvátové, které výborně běžela a první střeleckou položku zvládla s jedním dobíjením. Potíže však nastaly při druhé střelbě, kde ani čtyři náhradní náboje nestačily a dvaadvacetiletá závodnice se musela vydat na trestné kolo, čímž přišla o slibné vedení. Do závěrečného úseku vyslala Veroniku Vítkovou (obě na snímku v textu) na sedmém místě se ztrátou 26,8 vteřin na vedoucí Němky.

Vítková opět předvedla výborný běh, o který se může opřít, a postupně stahovala časové manko. Ovšem ve střelbě se opět ukázala její dosavadní nejistota. Při ležce třikrát minula, ale i přes úspěšné dobíjení se její odstup zvýšil již na 45,8 vteřin. Střelba vstoje byla výrazně lepší, ale i jedno dobíjení stálo Vítkovou kontakt s nejlepšími. České kvarteto se tentokrát muselo smířit se šestým místem a konečným účtem na jedno trestné kolo a dvanáct dobíjení. Při štafetové premiéře Lucie Charvátové však i přes její střelecké zaváhání trenér Zdeněk Vítek počínání nové členky týmu nezatratil. Mladá závodnice tak získala cenné zkušenosti z týmové soutěže, které se jí v dalších závodech Světového poháru budou hodit.

Nejlepší štafetu postavily Italky ve složení Vittozziová, Oberhoferová, Sanfilippová, Wiererová v čase 1:05:32,6 hod. Druhé dojely Němky (Hildebrandová, Hammerschmidtová, Hinzová, Preussová) a bronz získaly biatlonistky z Ukrajiny (Džymová, Abramovová, Valj Semerenková, Pidhrušná).

Pochvalných komentářů se bohužel ani zdaleka nedočkala česká štafeta mužů v závodě na 4x7,5 km. Před samotným závodem byla v paměti všech pokažená štafeta z Oberhofu ze začátku letošního roku, kde rozbíhající Michal Krčmář upadl, pětkrát minul na střelnici, ztratil náboje a šéftrenér Ondřej Rybář se rozhodl českou štafetu ze závodu raději úplně stáhnout. Až takový scénář se tentokrát nekonal, ovšem naděje české štafety na dobré umístění opět zhasly hned na prvním úseku, který taktéž rozbíhal Michal Krčmář. Síly, které zbytečně vydal při velkém tempu hned po startu, chyběly hned na první střelbě. První čtyři rány minul, zasadil až pátou. I po nutném dobíjení však musel na dva trestné okruhy a propadl se až do třetí desítky. Ostatní členové štafety se sice snažili, ale ani oni příliš nezazářili. Michal Šlesingr dobíjel čtyřikrát, přičemž na první střelbě strávil velké množství času. Jaroslav Soukup pro změnu třikrát minul vestoje a Ondřej Moravec zase třikrát vleže. Do cíle Češi dojeli až na 16. místě s nelichotivou vizitkou dvou trestných kol a čtrnácti dobíjeními.

Štafety mužů ovládli Rusové ve složení Volkov, Garaničev, Malyško, Šipulin) v 1:11:40,8 hod. Druzí skončili v těsném souboji Norové (L'Abee-Lund, J.T. Bö, T. Bö, Svendsen), kteří dlouho vedli, ovšem v závěrečném kole našel více sil Rus Šipulin. Třetí místo vybojovala štafeta Francie (S. Fourcade, Fillon Maillet, Desthieux, M. Fourcade).