Gabriela Soukalová ovládla sprint na 7,5 km!

Češka triumfovala díky bezchybné střelbě a skvělému běhu.

Ve vítězný triumf číslo 9 v závodech Světového poháru se pro českou biatlonistku Gabrielu Soukalovou stal sobotní sprint na 7,5 km. V historicky nejrychlejším závodě v Östersundu dominovala především čistou střelbou. Ze začátku sice střílela pomaleji a v průběžném pořadí figurovala na třetím místě, ale preciznost se Soukalové bohatě vyplatila.

Druhé čisté konto při střelbě ve stoje a k tomu opět rychle zaběhnuté kolo už znamenaly, že Češka vyrážela do třetího kola s náskokem 28 vteřin na Italku Sanfilippovou. Do cíle pak doběhla v čase 19:46,2 s celkovým náskokem patnácti vteřin a slavila svůj obrovský triumf hned na začátku sezony. Druhá skončila Italka Federica Sanfilippová, třetí místo vybojovala Ukrajinka Olena Pidhrušná. Právě před tou má nyní Soukalová náskok čtyř bodů v souboji o velký glóbus pro nejlepší biatlonistku, jehož pořadí teď vévodí. Díky skvělému závodu si Soukalová vydobyla i výbornou pozici s výrazným náskokem pro nedělní stíhací závod.

S minutovým odstupem na Gabrielu Soukalovou doběhla do cíle Veronika Vítková, které náleží konečné 14. místo s dvěma trestnými koly. Eva Puskarčíková skončila na 43. místě s třemi chybami, Lucie Charvátová s pěti chybami obsadila 67. místo a Jitka Landová skončila na 73. příčce, přičemž absolvovala čtyři trestná kola.

V dopoledních hodinách svůj sprint na 10 km absolvovali i muži. Ti se museli potýkat s mnohem horšími podmínkami na trati i střelnici než ženy, které startovaly o tři hodiny později. Z Čechů na svůj životní výsledek dosáhl Michal Krčmář (na snímku), který dojel na skvělém 13. místě. Střelnice byla v tomto závodě skutečně větrná loterie, proto i dvě chyby znamenaly i tak velký úspěch pro tohoto čtyřiadvacetiletého biatlonistu. Ostatní Češi formu, především tu střeleckou stále hledají. Za Krčmářem se objevil Michal Šlesingr až na 24. místě s třemi chybami, Tomáš Krupčík skončil na 38. místě rovněž s třemi chybami, stejně jako Ondřej Moravec na 40. příčce. Jaroslav Soukup obsadil v konečném pořadí 54. místo se čtyřmi chybami. Všech pět Čechů se i tak objeví v nedělním stíhacím závodu.

V mužském sprintu suverénně zvítězil Francouz Martin Fourcade, který proletěl tratí jako blesk. I přes dvě zaváhání na střelnici během druhého kola měl náskok 50 sekund a do cíle ho ještě zvýšil až na minutu a deset vteřin. Na druhém místě skončil Němec Arndt Pfeiffer s jednou minelou, třetí místo náleží Norovi Ole Einar Björndalenovi s dvěma střeleckými chybami.