Vytrvalostní závod: Soukalová pátá, muže zradila střelba

Švédský Östersund nabídl další zajímavé biatlonové závody.

Světový pohár ve švédském Östersundu si v uplynulých dnech přichystal na svůj program vytrvalostní závody. Ve středu 2. prosince se na start závodu dlouhého 20 km postavili muži. Šance na dobré umístění však českým biatlonistům odvála špatná střelba. Bohužel ani běžecky nijak neoslnili. Nejlepší z Čechů byl Jaroslav Soukup až na 28. místě s třemi trestnými minutami, stejné skóre zaznamenal i Ondřej Moravec (na snímku), který skončil na ještě bodovaném 35. místě. Michal Šlesingr se propadl až na 53. místo s pěti trestnými minutami, Tomáš Krupčík skončil na 58. místě s třemi trestnými minutami a Michal Krčmář dojel sedmdesátý s šesti trestnými minutami.

Přesná střelba se přitom v tomto závodě vyplácela. Na prvních třech místech se umístili biatlonisté s čistým kontem. Závod dotáhl do vítězného konce v čase 50:14,5 Nor Ole Einar Björndalen, pro kterého to bylo již 95. vítězství. Druhý skončil Simon Schempp z Německa, jako třetí se na výsledkové tabuli objevilo jméno Alexeje Volkova z Ruska.

V závodě žen na 15 km o den později však o sobě české závodnice daly naopak vědět velmi důrazně. Gabriela Soukalová dokonce v průběhu závodu figurovala na prvním místě, a to až do 19. rány. Všechny tři položky zastřílela čistě a s naprostou jistotou, poslední dvacátá rána šla však bohužel mimo terč. Tím se česká závodnice připravila o nejvyšší stupeň a v celkovém pořadí nakonec skončila pátá. Do první desítky se vklínila i Veronika Vítková.  I přes dvojí zaváhání na střelnici se představila ve skvělé běžecké formě a obsadila konečné sedmé místo. Další české závodnice se umístily až od čtvrté desítky dále. Jitka Landová skončila na 32. místě s třemi trestnými minutami, Eva Puskarčíková dojela na 46. místě se čtyřmi trestnými minutami. Šest trestných minut a 57. místo pak šlo na konto Lucii Charvátové.

Na nejvyšší příčku vystoupala poprvé ve své kariéře Italka Dorothea Wiererová, která zajela v čase 42:17,0, když ani jednou neminula terč. Skvělým výkonem si tak vysloužila i žluté číslo pro vedoucí ženu Světového poháru. Jako druhá skončila i s dvěma chybami na střelnici Francouzka Marie Dorinová-Habertová, třetí místo vybojovala Ukrajinka Olga Pidhrušná, která stejně jako vítězka udržela čisté konto.