Finále ligy mládeže 2015 – potápěčská sezona vyvrcholila ve Žďáru

V soutěži se utkala nejlepší česká a moravská družstva.

O víkendu 21. a 22. listopadu se uzavřela letošní sezona potápěčů. V Relaxačním centru Žďár nad Sázavou se konal vrchol letošní sezony, Finále ligy mládeže SPČR 2015 v plavání s ploutvemi a rychlostním potápění. Této prestižní akce se tradičně zúčastnili vybraní členové těch nejlepších českých a moravských klubů.

„Během roku se v rámci českých klubů plave Česká liga mládeže, v rámci moravských klubů je to Moravskoslezská liga mládeže. Do celorepublikového závodu Finále ligy mládeže pak postupují každoročně tři nejlepší družstva z ČLM a tři nejlepší z MSLM za celý součet všech kol základní části v daném roce,“ vysvětlil postupový klíč závodů trenér Zdeněk Přivřel z Klubu sportovních potápěčů Olomouc.

Mezi vyvolené se dostala tato šestice družstev - Čochtanklub Žďár nad Sázavou, Pulec Praha, KSP Olomouc, Aquaklub Liberec, KVS Laguna Nový Jičín a Uhlomost Most. Závodníci se představili ve třech kategoriích. V kategorii E a D nastoupili vždy 3 chlapci a 3 dívky za klub, v kategorii C závodily vždy nejlepší dvojice dívek a chlapců. Dějištěm Finále ligy mládeže SPČR 2015 se stal krytý bazén Relaxačního centra Žďár nad Sázavou o délce 25 metrů s pěti drahami.

Na závodníky čekala řada individuálních disciplín včetně závěrečných smíšených štafet. Soutěžící v kategorii E se představili v pěti disciplínách (50 PP, 100 PP, 400 PP, 50 BF, 4 x 50 PP), kategorie D absolvovala šest závodů (50 PP, 100 PP, 400 PP, 100 RP, 100 BF, 4 x100 PP), stejně tak i kategorie C (50 PP, 100 PP, 100 RP, 400 PP, 100 BF, 4 x100 PP).

„Byli jsme svědky opravdu napínavých závodů. Všichni plavci ze všech klubů podávali kvalitní výkony a do poslední chvíle nebylo jisté celkové pořadí. Atmosféra na závodech po celé dva dny byla skvělá, děti si závod užily a vzájemně se podporovaly. A závěrečné štafety, kterými tato akce vygradovala, pak byly skutečnou lahůdkou celého závodu,“ pochvaloval si Zdeněk Přivřel.

V závěru Finále ligy mládeže SPČR 2015 došlo samozřejmě na dekorování vítězů. Na nejvyšší příčku v celkovém bodování družstev dosáhl KVS Laguna Nový Jičín s 2 630 body. Druhé místo obsadil Aquaklub Liberec (2 370 b.) a nejlepší trojici uzavřel KSP Olomouc (2 323 b.). Kromě celkového pořadí byla oceněna i nejlepší trojice chlapců a dívek.

„Každý výkon byl speciálně obodován, bylo zohledňováno například pohlaví nebo věková kategorie každého závodníka. Jako nejlepší pak byli vyhlášeni ti, kteří dosáhli nejvyššího součtu bodů ze čtyř nejlepších disciplín,“ vysvětlil Zdeněk Přivřel.

Mezi nejlepší trojici chlapců se dostal na prvním místě Jakub Kovařík (Nový Jičín, 3 546 b.), druhý skončil Matyáš Kubíček (Liberec, 3 535 b.) a třetí byl Filip Látal (Olomouc, 3 277 b.). Mezi dívkami se umístila nejvýše Alžběta Hnáthová (Olomouc, 4 071 b.), hned za ní skončila Lucie Kolaříková (Most, 3 605 b.) a trojici nejlepších doplnila Karolína Dérerová (Most, 3 474 b.).