Z evropského poháru juniorů dovezli čeští plavci 18 medailí!

Šampionát se konal v polském městě Opolí.

Polské město Opolí přivítalo ve dnech 7. až 8. listopadu nejlepší mladé plavce starého kontinentu. Evropský pohár juniorů byl prvním oficiálním mezinárodním závodem plavců do patnácti let pod hlavičkou mezinárodní potápěčské federace CMAS, kteří zde poprvé mohli změřit své síly se svými vrstevníky z celé Evropy. Závodu se zúčastnilo 159 závodníků z 29 klubů a 11 evropských zemí.

Do Opolí přijeli zástupci šesti českých klubů a z nového krásného bazénu vylovili ve dvou kategoriích hned 18 medailí. Velmi kvalitní výkony hned na úvod sezóny předvedli Jakub Kovařík a Jakub Klimpar z Nového Jičína. Kovařík si s výrazným náskokem doplaval pro dvě zlaté medaile v nejkratším a nejrychlejším závodě 50 RP. Že umí i na hladině potvrdil v závodě na 100 PP. Klimpar suverénně ovládl závod na 100 BF a přidal ještě druhé místo na 50 BF a třetí na 50 PP. Dva cenné kovy získal také teprve dvanáctiletý Matyáš Kubíček z Liberce.

Medailově se dařilo i dívkám. Nejúspěšnější byla Tereza Chromcová z Olomouce, která je specialistkou na disciplíny BF. Na 50 i 100 metrů si doplavala pro stříbrné medaile. S monoploutví to naopak umí Lucie Kolaříková z Mostu, která byla druhá na 400 PP a třetí na 50 RP a 200 PP. Na stupně vítězů vystoupaly také Petra Žižková a Eliška Trollerová obě z Mostu a Dita Dimiděnková z Nového Jičína.

Medailový účet zpečetily štafety z Mostu a Nového Jičína. Na klasické trati 4x100 PP zvítězili ve své kategorii dívky z Mostu, v mladší kategorii byly druhé dívky z Nového Jičína. V méně tradiční disciplíně 2x2x100 BF, kde společně plavou vždy dva chlapci a dvě dívky, vybojovala štafeta z Nového Jičína bronzovou medaili.

„První ročník tohoto závodu, který je zejména velkou motivací pro mladé talentované plavce, byl pořadatelsky i výsledkově velmi povedený. Všichni čeští medailisti se budou chtít jistě v příštích letech poprat o nominaci do juniorské reprezentace a toto mezinárodní srovnání jim může pomoci v jejich tréninkovém úsilí,“ okomentovala účast na vrcholné sportovní akci Jitka Dostálová, trenérka KSP Olomouc.

Zdroj: Jitka Dostálová, KSP Olomouc