I malé makety aut měly své mistrovství světa. Ovládli ho Češi

Modely aut se proháněly v Luštěnicích u Mladé Boleslavi.

Ve dnech 2. až 10. října se v Luštěnicích u Mladé Boleslavi konala vrcholná akce pro fanoušky modelů aut. Attan Slot Racing Club, největší automodelářské centrum v České republice, se stalo dějištěm čtvrtého ročníku Mistrovství světa dráhových modelů automobilů ISRA 2015.

„Věnovat se automodelářství rozhodně není levný sport, například cena auta v kategorii Production 1/24 se pohybuje okolo 5 000 korun. Pro samotný závod špičkoví závodníci potřebují tři motory, pět sad pneumatik a náhradní karoserii. Přibližně to samé pak pro trénink a k tomu ještě několik tréninkových aut pro natrénování dráhy a nastavení modelu. Každý rovněž disponuje svým elektronickým ovladačem. Na rovince dosahují automodely rychlosti více než 100 km v hodině, průměrná rychlost se pohybuje okolo 45 až 50 km za hodinu,“ přibližuje detaily tohoto sportovního odvětví Jan Žemlička, předseda organizačního výboru ISRA 2015.

Akce se zúčastnilo 171 závodníků z 18 zemí světa. Na trati dlouhé 47,5 metru, která disponuje osmi závodními drahami, se soutěžilo ve čtyřech kategoriích – Production 1/24, Eurosport 1/32, Formula  1/32 a Eurosport 1/24. Češi potvrdili, že se v tomto sportu po právu drží v popředí světového žebříčku, přičemž zaujímají hned první dvě místa. Každoročně se také účastní mezinárodní závodů v Evropě, USA i Brazílii. Své kvality ukázali i na domácí půdě. Při součtu bodů ze všech čtyřech kategorií Češi obsadili v celkovém hodnocení tři nejvyšší příčky. Na prvním místě se umístil Vladimír Horký, na druhém Antonín Vojtík a třetí byl Jaroslav Reček. Nejlepší pětici závodníků pak doplnil čtvrtý Piero Castricone z Itálie a pátý Raivis Janson z Lotyšska.

V dílčích kategoriích bylo pořadí následující. V disciplíně Production 1/24, kde soutěží molomakety cestovních vozů v měřítku 1:24 se představily vždy dvojice závodníků. V této kategorii se hodnotí, kdo ujede během 60 minut více kol a metrů. Zvítězila dvojice Nabokins (LVA)/Landrud (SWE), na druhém místě skončil tým Vojtík (CZE)/Cleave (GBR) a třetí místo vybojovala dvojice Horký/Reček (oba CZE).

V části Eurosport 1/32 se představily polomakety sportovních vozů v měřítku 1:32. V závodě jednotlivců se utkalo 120 účastníků a hodnotí se rychlost zajetého kola. Zde se na prvním místě usídlil Vojtík (CZE), na druhém místě skončil Triglio (ITA) a třetí místo patřilo ppět Čechovi Rečkovi (CZE).

Ve Formuli 1/32 závodily polomakety vozů F1 v měřítku 1:32. Design maket přitom odpovídal vozům formule 1 od roku 1990 až do současnosti. Pro tento závod platila stejná pravidla jako při klasickém závodě F1. Pořadí této disciplíny bylo: 1. Castricone (ITA), 2. Horký (CZE), 3. Žemlička (CZE).

Čtvrtou soutěží na světovém šampionátu byla kategorie Eurosport 1/24, kde se představily makety sportovních vozů v měřítku 1:24. Tento závod zcela opanovali čeští závodníci, když v pořadí Vojtík, Horký a Reček zaujali první tři místa. Příští mistrovství světa dráhových modelů automobilů se uskuteční v americkém Chicagu.