VASHA "BOURAL" BARCELONU

Václav Kolář z ÚAMK BT Blansko suverénním způsobem deklasoval konkurenci při významné víkendové exhibici.

VASHA "BOURAL" BARCELONU

Vybrané osmička předních světových biketrialistů a cyklotrialistů se sešla ve španělské Barceloně. Česká jednička vyhrála vše, co se dalo – kvalifikaci, finále i nástavbu v podobě speed trialu. 

Katalánští pořadatelé na barcelonském náměstí Montjuic Square postavili pět sekcí, které všichni závodníci absolvovali v kvalifikaci dvakrát a ve finále jednou. Na závěr přichystali trojici nejlepších paralelní speed trial, coby šestou finálovou sekci.

„Mám velkou radost, dosáhl jsem vzhledem k opravdu velmi kvalitní konkurenci jeden z nejlepších výsledků v této sezoně,“ neskrýval oprávněné nadšení Vašek Kolář, přezdívaný Vasha

Vítězství v poslední chvíli
Dvakrát čtyři body připsal v kvalifikaci. Ve finále po dvou úvodních sekcích Kolář vedl: „Na třetí překážce jsem ale blbě pochopil pravidlo o 45 sekundách na sekci. Když jsem nestíhal, slezl jsem z kola a ukázalo se, že to bylo špatně, protože pro závod v Barceloně platilo, že za každých dalších dvacet vteřin naskakuje jen jeden trestný bod. Pětka byla naprosto zbytečná,“ zalitoval Vašek nedostatečnou přípravu před závodem. Z první pozice rázem spadl na třetí místo a vítězství bylo vážně ohroženo. 

Rozhodl závěrečný pátý úsek. Kolář ho absolvoval s jedním dotykem, a pak jen přihlížel, jak oba soupeři fasují „bůra“ za nedokončení sekce. Vrátil se do čela, ale protože do celkového hodnocení dne se započítávaly také výsledky nejlepší trojice Václav Kolář, Španěl Nicolas Vallée a Nizozemec Rick Keokoek ve speed trialu, bylo třeba pozici ještě obhájit v přímém souboji, kde vítěz každé jízdy odečetl jeden penalizační bod. 

Exhibice závěrem
„Napřed jsem jel s Nicolasem. Nějak jsem přeslechl odpočítávání na startu a dost jsem zaspal. Soupeře jsem předstihl až na cílové pásce. Oddechl jsem si, protože s Rickem jsem si pak už mohl dovolit i prohrát. Když Holanďan chyboval, užil jsem si dojezd i s triky,“ uzavřel povídání Václav Kolář z ÚAMK BT Blansko.

Dlužno ještě dodat, že Vallée je juniorským mistrem světa v nejprestižnější cyklotrialové kategorii 26palcových horských kol. Mezi světovou elitu ale patří také mezi elitou seniorů. Nesmírně populární KoeKoek je držitelem světového rekordu ve skoku do výšky výkonem 143 cm. Medaile sbírá při evropských i světových šampionátech pravidelně stejně jako při závodech Světového poháru.

 

Text: ÚAMK, foto: archiv Václava Koláře

--